Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo mieszane w kościele katolickim

(azda)
Archiwum
Na naszych terenach często dochodzi do małżeństw mieszanych między osobami wyznania katolickiego i prawosławnego. Aby ksiądz udzielił im ślubu muszą spełnić parę warunków.

Jednym z nich jest podpisanie oświadczeń przez oboje nowożeńców. Osoba wyznania katolickiego musi złożyć pisemne oświadczenie, że wychowa dzieci w wierze katolickiej. Osoba wyznania prawosławnego, oświadcza, iż nie będzie stawiać przeszkód w wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. Oświadczania te składa się w trzech egzemplarzach u proboszcza parafii. Jeden zatrzymują nowożeńcy, drugi pozostaje w kancelarii parafialnej, kolejny wysyłany jest do kurii z prośbą o dyspensę na zawarcie małżeństwa.

Inne i nieco mniej restrykcyjne wymagania wobec małżeństw mieszanych stawia cerkiew prawosławna (artykuł temu poświęcony już wkrótce na serwisie Czar Par).

Możliwość zawierania małżeństw mieszanych miedzy osobami wyznania prawosławnego i katolickiego istnieje od 1968 roku. Wówczas kościół katolicki i cerkiew prawosławna podpisały porozumienie, na mocy którego wierni obu religii mogą wstępować w związek małżeński. Od tamtej pory osoba prawosławna nie musi zmieniać swego wyznania. Nie musi też przystępować do komunii świętej w kościele, a tym bardziej przechodzić ponownego chrztu.
Ślub ten jest ważny wobec prawa, kościoła (cerkwi) i Boga tak samo, jak związki zawierane w ramach jednej wiary. Po powiedzeniu sakramentalnego "TAK" mąż i żona godzą się na dzielnie ze sobą radości i smutków przyszłego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna