MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo mieszane wyznaniowo

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Archiwum

Miłość jest niezależna od wyznania. Co należy zrobić, gdy chcemy wziąć ślub w cerkwi a nasz(a) wybranek/wybranka jest innej wiary? Możemy wziąć tzw. ślub mieszany wyznaniowo.

Batiuszka nie udzieli ślubu np. świadkowi Jehowy lub wyznawcy religii nie chrześcijańskiej. Oczywiście, jeśli dana osoba przejdzie na prawosławie, bez przeszkód będzie mogła wziąć ślub w cerkwi.

W naszym regionie najczęstsze wśród małżeństw mieszanych są małżeństwa osób wyznania prawosławnego i katolickiego

Od 1968 roku istnieje porozumienia miedzy kościołem katolickim, a cerkwią prawosławną pozwalające na zawieranie ślubów przez wiernych obu wyznań.

Para taka musi wypełnić wszystkie obowiązki związane ze ślubem.
Młodzi muszą dostarczyć niezbędne dokumenty do parafii, w której biorą ślub. Są to m. in świadectwa chrztu. Osoba innego wyznania przynosi świadectwo chrztu ze swego kościoła. Cerkiew uznaje chrzty dokonane np. w kościele katolickim.

Wszystkie pary młode przed ślubem powinny dostarczyć księdzu zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (USC). Gdy ksiądz je wypełni jeden egzemplarz zaświadczenia muszą odnieść z powrotem do USC. Drugi egzemplarz zachowuje parafia, trzeci może zatrzymać para młoda. Dzięki temu małżeństwo jest formalnie uznane przez prawo, a para młoda nie musi dodatkowo podpisywać aktu ślubu w urzędzie. Jest to tzw. ślub konkordatowy. Kolejnym dokumentem jest tzw. zaświadczenie przedślubne. Ma ono potwierdzać trzykrotne odczytania zapowiedzi w rodzimych parafiach młodych. Wydać je może ksiądz katolicki.

Oprócz tego para musi złożyć podanie do biskupa o pozwolenia na zawarcie ślubu. Podania te, to jedynie formalność i zazwyczaj rozpatrywane są pozytywnie. Pomagają jedynie w prowadzeniu statystyk zawierania małżeństw mieszanych w diecezji.

Para taka powinna też odbyć kilka spotkań z księdzem prawosławnym.

Dodatkowe spotkania organizowane są dla osoby nieprawosławnej. Batiuszka przybliży mu/jej założenia wiary prawosławnej i wyjaśni, jak przebiega ceremonia ślubu w cerkwi.

Podobne wymogi ma Kościół katolicki wobec wyznawców prawosławia, którzy chcą wziąć ślub z katolikiem w kościele.

Jednym z nich jest podpisanie oświadczeń przez oboje nowożeńców. Osoba wyznania katolickiego musi złożyć pisemne oświadczenie, że wychowa dzieci w wierze katolickiej. Osoba wyznania prawosławnego, oświadcza, iż nie będzie stawiać przeszkód w wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. Oświadczania te składa się w trzech egzemplarzach u proboszcza parafii. Jeden zatrzymują nowożeńcy, drugi pozostaje w kancelarii parafialnej, kolejny wysyłany jest do kurii z prośbą o dyspensę na zawarcie małżeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna