Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mam Haka na Raka. Uczniowie przypominają o chorobie nowotworowej

Urszula Ludwiczak [email protected]
Program "Mam Haka na Raka” co roku poświęcony jest profilaktyce innego nowotworu.
Program "Mam Haka na Raka” co roku poświęcony jest profilaktyce innego nowotworu. sxc.hu
Już 4 lutego w całym kraju odbędzie się Dzień Hakowicza. Ponad 3,5 tysiąca uczniów z całej Polski tego dnia zorganizuje marsze, koncerty oraz happeningi.

Dzień otwarty

Dzień otwarty

Najbliższa sobota, 1 lutego to Dzień Otwarty w Białostockim Centrum Onkologii. W godz. 10-12 można tu będzie uzyskać informacje o profilaktyce nowotworowej, badaniach profilaktycznych i skorzystać z porad profilaktycznych onkologów. Będzie to też okazja do zrobienia badania mammo-graficznego w ramach programu refundowanego przez NFZ i nauki samobadania piersi. Dzień Otwarty odbywa się w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Wszystko po to, aby edukować dorosłych na temat nowotworów układu chłonnego - chłoniaków oraz zwrócić ich uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Dzień Hakowicza odbędzie w ramach 7. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka".

Ideą Dnia Hakowicza jest to, by poprzez akcje specjalne np. marsze, happeningi, koncerty czy też flash moby (zaskakujące i niespodziewane wydarzenia w miejscach publicznych), intrygować ludzi oraz docierać do nich z głównym przekazem "Mam Haka na Raka". Akcje odbędą się też w regionie podlaskim. Hakowicze już teraz rozdają na ulicach ulotki zachęcające do działań profilaktycznych, zachęcają też do wzięcia udziały w sobotnim Dniu Otwartym w Białostockim Centrum Onkologii.

Program "Mam Haka na Raka" co roku poświęcony jest profilaktyce innego nowotworu. - Na chłoniaka choruje coraz więcej osób, dlatego bardzo ważne jest to, aby mówić o problemie oraz o konieczności wykonywania badań profilaktycznych - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Dzień Hakowicza jest momentem, gdy młodzi ludzie poprzez szereg działań edukują społeczeństwo i przyczyniają się do zwiększania świadomości Polaków na temat chorób nowotworowych.

W województwie podlaskim udział w programie bierze w tym roku kilka szkół i grup. To m.in. Kreatywni z IV LO w Białymstoku, działający pod hasłem "Nie daj się wchłonąć". Uczniowie przeprowadzili już kilka pogadanek na temat chłoniaka w szkołach w regionie (przed nimi kolejne). Ankietowali też mieszkańców Białegostoku z wiedzy na temat chłoniaka. Okazało się, że z przepytanych 53 osób 32 słyszały kiedykolwiek o nowotworze układu limfatycznego - chłoniaku, a objawy, które towarzyszą chorobie zna tylko 18 osób. Wszyscy badani uznali, że akcje uświadamiające są potrzebne.

Uczniowie zbierają też podpisy pod deklaracją "Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego". Chodzi o to, aby zachęcić społeczeństwo do szerzenia wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej wśród swoich najbliższych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna