MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie rowery mają nowego operatora. Choć miasto zapłaci mniej, mieszkańcy stracili pieniądze

JBa
Popularna Łomżyńska Komunikacja Rowerowa „Łoker” przez pandemię koronawirusa, została uruchomiona dopiero 12 czerwca, a nie jak zakładano – na początku maja. Stacje, rowery, a nawet cennik wypożyczeń wyglądają tak samo, ale w tym roku zmienił się operator systemu. Miasto zapłaciło za ich obsługę prawie dziesięć razy mniej, niż w ubiegłych latach, ale jak się okazuje – stracili mieszkańcy. Po zmianie operatora 3,5 tys. użytkowników musiało ponownie zarejestrować się w aplikacji. Ci, którzy nie wykorzystali zgromadzonych na swoich kontach pieniędzy – stracili je.

- W tym sezonie nie korzystałam z rowerów miejskich, więc nawet nie zauważyłam, że coś się zmieniło w systemie. Przepadło 12 zł. Nie jest to wielka kwota, więc się tym nie przejmuję, ale uważam, że to nie w porządku – mówi jedna z użytkowniczek popularnych Łokerów. Ale są i tacy, którzy stracili większe kwoty.

Czytaj też Stacje rowerowe czekają na łokery

Miasto nie interweniowało o odzyskanie tych środków.

- W zapisach umowy i regulaminie usługi świadczonej przez firmę BikeU Sp. z o.o. podano do wiadomości użytkowników, że opłata inicjacyjna (rejestrowa) w systemie ŁoKeR jest bezzwrotna. Osoby korzystające z rowerów miejskich akceptowali regulamin – mówi Grzegorz Daniluk, Kierownik Kancelarii Prezydenta.
I dodaje, że informacje na temat kont nie mogą i nie zostały przekazane dla nowego operatora, ze względu na brak upoważnienia do przetwarzania danych osobowych.

Kiedy miasto poinformowało o zamiarze uruchomienia „Łokerów”, zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, tłumaczył, że „firma, z którą miasto współpracowało od 2018 roku, zaproponowała, aby dokończyć ten sezon, choć już teraz krótki, z tą usługą do której mieszkańcy Łomży są już przyzwyczajeni, którą bardzo dobrze postrzegają, z której powszechnie korzystają”. Okazało się jednak, że firma BikeU sp. Z o.o. która wprowadziła system, nie złożyła swojej oferty. Zgłosiła się tylko jedna firma – Comdrev sp. Z o.o. i za okres od 12 czerwca do 1 listopada zaproponowała kwotę 14 900 zł brutto.

To niemalże 10 razy mniej, niż płaciło miasto w poprzednich latach. W 2019 roku za wdrożenie i obsługę systemu odpłatnej samoobsługowej wypożyczalni rowerów miasto zapłaciło firmie BikeU sp z o o 147 108 zł brutto, choć z miejskich rowerów mieszkańcy mogli korzystać dłużej, bo od 27 kwietnia.

Zmieniła się także liczba partnerów. Lista ponad 20 firm, skurczyła się do czterech i są nimi: Galeria Łomża, SM Piątnica, Browar Łomża i SM Perspektywa.

- Liczba ta może ulec zmianie, gdyż operator ma prawo pozyskiwać nowych sponsorów - mówi Grzegorz Daniluk, z łomżyńskiego ratusza.

Czytaj też Łokery spodobały się mieszkańcom

W tym sezonie miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji 84 rowerów dostępnych na 15 stacjach. Nowością są rowery 4 generacji, które poza stacjami będzie można zwrócić w specjalnie wyznaczonych do tego strefach. Uzupełnieniem sieci miejskiego roweru będzie pierwsza stacja w sąsiedniej Piątnicy, która w ten sposób skomunikuje mieszkańców obydwu gmin. Z uwagi na obowiązujący wciąż stan epidemii stery rowerów będą dezynfekowane raz na dobę, ale mimo to osoby korzystające z jednośladów powinny używać rękawiczek i dezynfekować ręce. Przez pierwszy miesiąc użytkowania – aktywnych było 405 osób. W sumie Łokery wypożyczono 1571 razy. Największą popularnością cieszy się Gaeria Łomża, ale także Aqua Park, Orlik, Szmaragdowa oraz Aleja Park.

Wyścig na rozpoczęcie sezonu Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej ŁoKeR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna