Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zdecydują czyj pomnik stanie na Rynku

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
W projekcie przebudowy Starego Rynku, wykonanym przez białostockie Atelier Zetta, stanął pomnik księcia Mazowieckiego autorstwa Michała Jackowskiego. Projekt wzbudził sporo kontrowersji.
W projekcie przebudowy Starego Rynku, wykonanym przez białostockie Atelier Zetta, stanął pomnik księcia Mazowieckiego autorstwa Michała Jackowskiego. Projekt wzbudził sporo kontrowersji.
Łomżyniacy mogą wybrać, kogo chcą mieć na cokole.

Książę Janusz Mazowiecki w mieszczańskim stroju i z cyrklem w dłoni to projekt pomnika autorstwa Michała Jackowskiego, który wzbudził gorące dyskusje wśród łomżyniaków. Przypomnijmy, że artystę wskazał białostocki wykonawca projektu przebudowy Starego Rynku - firma Atelier Zetta.

Krytyczne głosy dotyczyły nie tylko artystycznego wyobrażenia księcia, ale także faktu, że władze miasta zaprezentowały pomnik jako część spójną z koncepcją przebudowy. A co za tym idzie, coś, co "z nadania" miało uszczęśliwić łomżyniaków.

Dziś władze miasta twierdzą, że pomnik to tylko propozycja. A o tym, kto stanie na cokole, być może zdecydują sami mieszkańcy Łomży.

Książę, a nie kupiec

- To bzdura - tak komentuje koncepcję historyk Sławomir Zgrzywa. - Chcemy księcia, a nie kupca.
Tę opinię podzielają nie tylko inni historycy, ale też artyści rzeźbiarze, którzy sprawę komentowali w lokalnych mediach.

- To tylko propozycja, która do niczego nas nie zobowiązuje - tłumaczy Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - W ramach prac projektowych wykonawca miał przewidzieć miejsce na lokalizację pomnika i to zrobił, a przy tym wskazał ewentualnego rzeźbiarza i jego wizję. Podkreślam, że rozważamy zorganizowanie plebiscytu, w którym to łomżyniacy mogliby zdecydować, kogo powinien upamiętnić pomnik na starówce.

Rzecznik twierdzi jednocześnie, że ratusz, najprawdopodobniej, ogłosi konkurs na wykonanie artystycznej wizji pomnika.

Przypomnijmy, że warta 65 tys. 880 zł dokumentacja obejmuje tylko przebudowę rynku. Konserwator zabytków zgodził się już m.in. na odsłonięcie starych fundamentów ratusza, schody przy hali targowej oraz lokalizację fontanny i pomnika.

Inwestor pilnie poszukiwany

Prace projektowe nie obejmują przebudowy zabytkowej, a będącej dziś w fatalnym stanie hali targowej. Prezydent twierdzi, że za kilka tygodni zleci wykonanie analizy dotyczącej jej remontu w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, a następnie poszuka inwestora.

- To hala targowa powinna być priorytetem w modernizacji starówki - uważa Bolesław Gadawski, kierownik łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Prawdopodobnie modernizacja Starego Rynku ruszy już latem. W tegorocznym budżecie władze Łomży przewidziały na tę inwestycję zaledwie 500 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna