MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Mariusz Błaszczak w Czartajewie. Nowa jednostka wojskowa oddana do użytku (zapis relacji)

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W niedzielę 12 listopada minister Mariusz Błaszczak bierze udział w oddaniu do użytku jednostki wojskowej w Czartajewie. Będzie ona wchodziła w skład nowo formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów. Docelowo pod Siemiatyczami ma powstać batalion pancerny.

godz 15. Rozpoczęły się uroczystości oddania jednostki do użytku.
W uroczystościach bierze udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, generał 1 Dywizji Norbert Iwanowski. Następuje uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. Odgrywany jest hymn Narodowy.

Kompanie reprezentacyjną wystawił 18 Łomżyński Pułk Logistyczny.

godz. 15.06. - Na ręce ppłk. Marcina Michalskiego przekazany został rozkaz ustanawiający go dowódcą jednostki w Czartajewie.

Minister Mariusz Błaszczak w Czartajewie. Nowa jednostka wojskowa oddana do użytku (zapis relacji)

godz. 15.08 - Przemawia Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak w Czartajewie. Nowa jednostka wojskowa oddana do użytku (zapis relacji)

Kolejna jednostka na wschodzie kraju, która wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Wyposażamy te jednostki w najnowocześniejszy sprzęt. W powiecie siemiatyckim zlokalizowany będzie batalion czołgów, który wejdzie w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów, której zadaniem jest odstraszanie agresora. Zapewnienie bezpieczeństwa na kierunku grodzieńskim, ale wzmocnienie sił na kierunku brzeskim - powiedział Mariusz Błaszczak.

Ponadto minister dziękuje samorządowcom za dobrą współpracę.

Chcę podziękować panu staroście powiatu siemiatyckiego za to, że szybko powiat podjął uchwałę o przekazaniu nieruchomości na rzecz Wojska Polskiego. Dzięki temu mogliśmy szybko stworzyć tę jednostkę. Zależy nam na czasie - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wojsko Polskie po wielu latach wróciło do Grajewa. Tutaj w Siemiatyczach nie było dotychczas jednostki jednak jest ona niezbędna dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - mówi Mariusz Błaszczak.

Minister zachęcał mieszkańców powiatu siemiatyckiego do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak odniósł się również do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 11 listopada.

Prezydent mówił o potrzebie wzmacniania tego kursu wzmacniania Wojska Polskiego. Ten proces trwa. Jesteśmy na razie w połowie drogi. Naszym celem jest, aby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy. Naszym celem jest to, żeby polskie Wojska Lądowe były najsilniejszymi w Europie. Ten cel nie wynika z naszych aspiracji. Wynika on z chłodnej kalkulacji. Tylko taki siły zbrojne mogą zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo - zaznaczył minister Błaszczak.

godz. 15.12 - Przemawia gen. Norbert Iwanowski dowódca 1 Dywizji

Minister Mariusz Błaszczak w Czartajewie. Nowa jednostka wojskowa oddana do użytku (zapis relacji)

Batalion pancerny w Czartajewie ma być wysuniętą bazą operacyjną brygady pancernej w Czerwonym Borze. W naszym zamyśle operacyjnym zależało nam na tym, żeby batalion ten z sąsiednimi jednostkami 18 Dywizji Zmechanizowanej tworzył barierę w przypadku agresywnego zachowania potencjalnego przeciwnika jakim jest Federacja Rosyjska. Batalion w Czartajewie ma być wyposażony w koreańskie czołgi K2 - powiedział generał.

Generał Norbert Iwanowski podkreślił, że jednym z czynników, który zdecydował o lokalizacji jednostki było zaplecze społeczno-ekonomiczne. Generał także zachęca do wstępowania w szeregi wojska.

Minister Mariusz Błaszczak w Czartajewie. Nowa jednostka wojskowa oddana do użytku (zapis relacji)

W batalionie docelowo służyć ma 600 żołnierzy.

To jest pierwszy etap tworzenia jednostki. Zależało nam, aby utworzyć jednostkę jak najszybciej. Kolejnym etapem jest to, abyśmy jak najszybciej rozpoczęli prace budowlane tej jednostki stacjonarnej. Na ukończeniu są prace architektoniczne, które prowadzone są w Agencji Mienia Wojskowego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku rozpisane zostaną przetargi po to, aby powstała jednostka stacjonarna - przekazał sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej Michał Wiśniewski.

Zobacz też:Mariusz Błaszczak w Wojewodzinie: Nie przyjmujemy koncepcji obrony na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony

Nowa jednostka wojskowa w Czartajewie

Brygada Pancerna przeznaczona będzie do prowadzenia działań bojowych w składzie dywizji lub samodzielnie, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. W Czartajewie funkcjonuje już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową, w kolejnych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury stałej. W pierwszej fazie tworzenia jednostki będzie tu stacjonowało ponad stu żołnierzy, docelowo - kilkuset na stałe. Jednostka będzie dysponowała nowoczesnym sprzętem zakupionym dla Polski w ostatnich latach m.in. czołgami K2, moździerzami Rak czy systemami Poprad.

Formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów zapoczątkowano we wrześniu 2022 r. Docelowo w skład dywizji wchodzić będzie 12 jednostek wojskowych, w tym 4 brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, 4 pułki oraz 3 bataliony specjalistyczne. To piąty związek taktyczny w Wojsku Polskim, w siłach lądowych Wojska Polskiego. Będzie zorganizowany tak jak 18. Dywizja Zmechanizowana - w systemie czwórkowym, tzn. 4 brygady, po 4 bataliony w brygadzie. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius. Najważniejszym zadaniem 1. Dywizji Piechoty Legionów jest wzmocnienie obrony wschodniej ściany kraju.

Zobacz też:Hajnówka świętuje odzyskanie niepodległości z hymnem i orkiestrą dętą. Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna