Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister stawia na techników

Paweł Chojnowski, (jsz) [email protected]
Minister Barbara Kudrycka pochodzi z Kolna. Burmistrz Andrzej Duda wręczył jej portret innego znanego obywatela tego miasta – Jana z Kolna, który, jak głosi legenda, odkrył Amerykę.
Minister Barbara Kudrycka pochodzi z Kolna. Burmistrz Andrzej Duda wręczył jej portret innego znanego obywatela tego miasta – Jana z Kolna, który, jak głosi legenda, odkrył Amerykę.
Barbara Kudrycka była na rozpoczęciu roku szkolnego w ZST.

Spory zaszczyt spotkał kadrę i uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie. Nowy rok szkolny rozpoczęła tu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Nieprzypadkowo jestem w szkole, która przygotowuje do kierunków technicznych - zwracała się w czwartek do społeczności ZST prof. Kudrycka, Ministerstw Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Młodzież w szkołach ponadgimnazjalnych powinna już na samym początku myśleć o studiach. Ważne, by kończyć te kierunki, które gwarantują później pracę.

Barbara Kudrycka czuła się w Kolnie jak u siebie... Zresztą nic dziwnego, pochodzi z tego miasta.

Zadbaj o przyszłość! Idź na studia techniczne.
Ministerstwo rozpoczęło nową kampanię społeczną pod hasłem "Zadbaj o przyszłość". Jest ona adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Dziś chcę ogłosić akcję ministerstwa, którą kierujemy do 500 szkół w całym kraju. Będziecie inspirowani do tego, by lepiej wkuwać matematykę i przedmioty ścisłe - mówiła uczniom minister. - Szkoły, jak ta w Kolnie, przygotowują do kierunków technicznych. A tacy specjaliści są w naszym kraju bardzo potrzebni.

W ramach kampanii rusza portal dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich: studianaprzyszlosc.pl, a do szkół trafią ulotki i plakaty promujące studia na kierunkach ścisłych, przyrodniczych i technicznych.
Przesłanie ministerstwa jest jasne: wybierając studia, uczniowie powinni kierować się nie tylko uzdolnieniami i pasją, ale też perspektywami przyszłej kariery zawodowej.

W szkołach wiele się zmieni
Zmiany czekają przede wszystkim gimnazjalistów. Od tego roku egzamin kończący szkołę będzie się bowiem odbywał na nowych zasadach.

Nadal składać się będzie on z trzech części - humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego. Jednak wynik tego ostatniego będzie się już liczył w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści będą mogli też zdawać język obcy nie tylko na poziomie podstawowym, ale też rozszerzonym.

Obecny rok szkolny będzie też dłuższy. Skończy się w ostatni piątek czerwca. Zgodnie ze wskazaniami minister edukacji, będzie też "Rokiem szkoły z pasją". Właśnie rozwijanie w uczniach pasji ma być priorytetem przez najbliższe miesiące.

To nie wszystko. We wszystkich szkołach z kranów ma płynąć ciepła woda. W łazienkach musi się też znajdować mydło. Łatwiej będzie od września także uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, np. zaświadczenie o dysleksji wystarczy wziąć raz na jeden cykl edukacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna