Mogą być kłopoty z realizacją recept

Julia Szypulska [email protected]
Taką pieczątkę będziemy stawiać na receptach
Taką pieczątkę będziemy stawiać na receptach
Udostępnij:
Broń lekarzy to pieczątka.

Jarosław Mateuszuk prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

Jarosław Mateuszuk prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

Postawa lekarzy oznacza trudności dla aptek. Pieczątki, którą zamierzają stawiać, nie ma w rozporządzeniu o receptach. Wprawdzie ze strony NFZ pojawił się komunikat, że takie recepty mogą być realizowane ze zniżkami, ale nikt się pod nim nie podpisał. Dopóki nikt z Funduszu nie weźmie za to odpowiedzialności, nie weźmiemy jej też my. Obecnie nasze stanowisko jest takie, że recept z pieczątką nie realizujemy. Jednak w tej sprawie trwają konsultacje w środowisku aptekarskim.

Pieczątki "Refundacja leku do decyzji NFZ" będą stawiać na receptach lekarze rodzinni, należący do Porozumienia Zielonogórskiego. Aptekarze twierdzą, że takich recept nie będą realizować.

Jest to ich forma protestu przeciw zapisom ustawy o lekach refundowanych. Zacznie się po Nowym Roku. Jak pisaliśmy, lekarze nie zgadzają się na obarczanie ich administracyjnymi obowiązkami w postaci sprawdzania, czy pacjent jest ubezpieczony i wpisywania stopnia odpłatności za lek. Gdyby się pomylili i źle go wpisali, musieliby ponieść karę finansową.

NFZ zapowiedział kary
- Wymyślono przepisy, których nie można zrealizować - komentuje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka z Białegostoku, należąca do Porozumienia Zielonogórskiego. - Wykaz leków refundowanych obejmuje 186 pozycji. Lista nie jest sporządzona według porządku alfabetycznego, ale wedle substancji czynnej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy przyjdzie do mnie pacjent, a ja będę musiała sprawdzić, czy jest ubezpieczony, a potem jeszcze odnaleźć na liście poziom refundacji leku - czy to jest 30, 50 bądź 100 proc. A jeśli się pomylę, NFZ mnie ukarze.

Według nowych przepisów, fundusz będzie miał prawo kontrolować recepty do 5 lat wstecz. Ukarany lekarz będzie musiał zwrócić niesłusznie refundowaną kwotę wraz z odsetkami.

- Nie zgadzamy się na tak ogromną odpowiedzialność finansową - mówi doktor Zabielska-Cieciuch.

Zadaniem lekarza jest leczyć
Protest medyków z Porozumienia Zielonogórskiego popiera Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku.
- Ustawa refundacyjna w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia - czytamy w dokumencie, prezentującym stanowisko OIL. - Zadaniem lekarza jest postawienie pacjentowi diagnozy, ocena stanu zdrowia i prowadzenie prawidłowej terapii, nie zaś decydowanie o warunkach i stopniu refundacji.

Co protest oznacza dla pacjentów? Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zapewniają, że recepty będą realizowane w aptekach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie