MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Montowanie stacji BiKeRów. Rozpoczyna się sezon rowerowy (zdjęcia)

(mac)
Wraz z początkiem kwietnia w Białymstoku znów pojawią się rowery miejskie. Sieć rowerowa będzie też obejmowała swym zasięgiem – podobnie jak w poprzednich latach – stacje w Choroszczy i Kleosinie (gmina Juchnowiec Kościelny).

Na podstawie porozumień w obu miejscowościach – Choroszczy i Kleosinie – będą po dwie stacje rowerowe. W Choroszczy zostanie zamontowanych 20 stojaków na 14 rowerów, w Kleosinie 30 stojaków na 20 rowerów. Systemem będzie zarządzało Miasto Białystok, a gminy mają pokrywać koszty związane z obsługą na ich terenie. Ośmiomiesięczny sezon rowerowy w Choroszczy będzie kosztował ok. 49 tys. zł, a w Kleosinie ponad 64 tys. zł.

Operatorem systemu roweru miejskiego BiKeR przez trzy najbliższe sezony została wyłoniona w przetargu firma Nextbike. Jej zadaniem będzie kompleksowa obsługa miejskiego transportu rowerowego. Użytkownicy będą mieli możliwość pobrania i zwrotu roweru w dowolnej stacji. Stacje będą czynne przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia w okresach sezonu rowerowego, czyli od 1 kwietnia do 30 listopada 2017 r., 2018 r. i 2019 roku. Dotychczasowy cennik nie zmieni się.

– Białostockie BiKeRy należą do najpopularniejszych sieci w Polsce – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Z każdym kolejnym rokiem funkcjonowania ta sieć powiększa się i to jest sukces naszych mieszkańców.

W ubiegłym roku skorzystaliśmy z miejskich rowerów 450 tysięcy razy. Do wypożyczenia w Białymstoku dochodziło średnio co 49 sekund, a do rejestracji użytkownika – co 44 minuty. Dotychczas w Białymstoku było 46 stacji BiKeR. Nowa umowa została zawarta na 50 stacji.

Cztery nowe stacje pojawią się w następujących miejscach: Popiełuszki/Słonecznikowa, Słonimska/Urząd Miejski, Sikorskiego/Jana Pawła II, Sokólska. Przybędzie 60 stojaków, 40 rowerów standardowych, 20 tandemów, 20 rowerów dla dzieci.

W czwartym sezonie funkcjonowania sieci BiKeR będziemy więc mieli w Białymstoku 500 rowerów standardowych na 50 stacjach, 750 stojaków rowerowych (średnio 15 stojaków na każdej stacji). Jeśli okaże się, że istnieje zapotrzebowanie na dodatkowe stacje wypożyczeń lub rowery, Miasto pozostawiło sobie możliwość zamówienia dodatkowego sprzętu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna