Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz poznać miasto z zupełnie innej strony

Magdalena Hirsztritt [email protected]
11 lipca 1920 roku. Brama plebiscytowa wita przyjezdnych przed budynkiem dworca. W samym Ełku za Niemcami głosowało 8339 osób, a za Polską 7.
11 lipca 1920 roku. Brama plebiscytowa wita przyjezdnych przed budynkiem dworca. W samym Ełku za Niemcami głosowało 8339 osób, a za Polską 7. Z archiwum rodzinnego Klausa Skibowskiego
Muzeum Historyczne Ełku zaprasza na promocję książki "Spacerownik po mieście niezwykłym".

Spotkanie w Szkole Artystycznej symbolicznie zainauguruje działalność muzeum. Działania zmierzające do jego powstania zaczęły się dwa lata temu. Wtedy radni podjęli tzw. uchwałę intencyjną, a prezydent miasta powołał pełnomocnika ds. powstania muzeum. Pod koniec sierpnia, gdy minister kultury i dziedzictwa narodowego zatwierdził statut placówki, rajcy jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu Muzeum Historycznego Ełku.

Książka "Spacerownik po mieście niezwykłym" będzie pierwszym wydawnictwem nowej placówki. Autorami są ełczanie, choć obaj obecnie mieszkają i pracują gdzie indziej.

Michał Olszewski jest dziennikarzem, najpierw pracował w krakowskim oddziale "Gazety Wyborczej", a od 2007 roku kieruje działem reportażu "Tygodnika Powszechnego". Jest autorem wielu reportaży, opowiadań, szkiców i recenzji, a także zbioru opowiadań "Do Amsterdamu" oraz książek "Chwalcie łąki umajone", "Low-tech", "Zapiski na biletach" i "Eco-book o eko-Bogu".

Dr Rafał Żytyniec, kulturoznawca i naukowiec, pracuje w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Specjalizuje się w historii literatury i kultury Prus Wschodnich, historii i współczesności polsko-niemieckich stosunków kulturowych, porównawczych aspektach niemieckiej i polskiej kultury pamięci, a także drugą wojną światową w pamięci zbiorowej Polaków i Niemców.

- Naszym zamiarem nie jest przekazanie historii miasta w jej klasycznym rozumieniu, czyli jako ciągu ułożonych chronologicznie i według klucza najistotniejszych, najczęściej politycznych, zdarzeń. Zresztą takie ujęcie historii nie pasuje do specyfiki mazurskiego miasteczka, położonego na polsko-niemieckim pograniczu kulturowo-etnicznym.

Nasza narracja stara się uwzględnić więcej perspektyw. (...) Zapraszamy czytelników do spacerów przez Ełk barwnie ubranych kawalerzystów, fabrykantów, ciekawej architektury, dorastających tu pisarzy, ale również natchnionych kaznodziejów, urzędników pocztowych, społeczności żydowskiej i mazurskiej. To również spacery przez ciemne karty miejskiej historii: postaramy się ukazać mroczną atmosferę czasów faszyzmu czy okresu stalinowskiego oraz ich ofiary - piszą autorzy we wstępie do swojej książki.

Promocja najnowszego przewodnika po Ełku odbędzie się w piątek o godz. 18 w Szkole Artystycznej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Łukowski, profesor w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
A już w listopadzie Muzeum Historyczne Ełku (kamienica przy ul. Małeckich 3) przygotuje pierwszą wystawę i ełczanie będą mogli obejrzeć gromadzone zbiory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna