Mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie. Nóż w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle. Koszmar każdego medyka

Red.
Nóż w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle. Przed wami koszmar każdego medyka, czyli mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie. Wilhelm Conrad Roentgen byłby dumny, że jego odkrycie mogło przyczynić się do powstania tej galerii zdjęć. Zobacz z czym musieli zmagać się medycy w walce o powrót do zdrowia swoich pacjentów. Tego nie da się odzobaczyć.

Mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie

Przypadki, które przedstawiamy w galerii zdjęć śmiało możemy nazwać mrożącymi krew w żyłach. Nóź w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle i wiele więcej rentgenowskich ujęć. W dwóch słowach - koszmar medyków. Zobacz wszystkie zdjęcia i przekonaj się sam o niefortunności losu.

(kliknij w pomarańczowy guzik, by przejść do galerii zdjęć)

15 ciekawych faktów na temat rentgena

  1. Promienie rentgenowskie zostały po raz pierwszy odkryte przez niemieckiego fizyka Wilhelma Conrada Roentgena w 1895 roku, kiedy eksperymentował z promieniami katodowymi.
  2. Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie, obserwując ekran fluorescencyjny w jego laboratorium. Ekran był oświetlony, mimo że nie miał bezpośredniego kontaktu ze źródłem promieniowania katodowego.
  3. Nazwę "promieniowanie rentgenowskie" (X-ray po ang.) nadano nowemu promieniowaniu, ponieważ jego natura nie była znana w momencie jego odkrycia. Roentgen użył symbolu matematycznego „X”, aby wskazać nieznane.
  4. Promieniowanie rentgenowskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali krótszej niż światło widzialne.
  5. Promienie rentgenowskie mają wyższą energię i krótsze długości fal niż promieniowanie ultrafioletowe.
  6. Promienie rentgenowskie mogą przenikać przez wiele rodzajów materiałów, w tym tkanki miękkie, ale są pochłaniane przez gęstsze materiały, takie jak kość i metal.
  7. Dentystyczne zdjęcia rentgenowskie są jednym z najczęstszych zastosowań medycznych promieni rentgenowskich. Służą do diagnozowania problemów dentystycznych, takich jak ubytki i choroby dziąseł.
  8. Promienie rentgenowskie są również wykorzystywane w obrazowaniu medycznym i diagnozowaniu różnych schorzeń, w tym złamań kości, guzów i zapalenia płuc.
  9. Skany CT (tomografia komputerowa) wykorzystują promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała.
  10. Promienie rentgenowskie są wykorzystywane w radioterapii do zabijania komórek nowotworowych.
  11. Promienie rentgenowskie mogą powodować jonizację, co oznacza, że ​​mogą wybijać elektrony z atomów, tworząc naładowane cząstki. Ten efekt jonizujący może być szkodliwy dla żywych komórek.
  12. W 1901 roku Roentgen otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie promieniowania rentgenowskiego.
  13. Technologia rentgenowska znacznie się rozwinęła od czasu jej odkrycia. Obecnie cyfrowe czujniki rentgenowskie i skanery CT zapewniają bardzo szczegółowe obrazy przy mniejszej ekspozycji na promieniowanie niż tradycyjna klisza rentgenowska.
  14. Promienie rentgenowskie mają zastosowania poza medycyną, w tym w materiałoznawstwie i konserwacji dzieł sztuki.
  15. Zdjęcia rentgenowskie zostały użyte do ujawnienia zawartości grobowca króla Tuta w 1922 roku. Zdjęcia rentgenowskie ujawniły, że grobowiec zawierał cztery pomieszczenia, w tym komorę grobową i dały archeologom wgląd w znajdujące się w nim skarby.

Koszmar każdego medyka w ujęci rentgenowskim

(kliknij w pomarańczowy guzik, by przejść do galerii zdjęć)

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie