MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Ciechanowcu. Największa w Polsce muzealna kolekcja ciągników, lokomobil parowych i ciągówek znajduje się oczywiście na Podlasiu!

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Jest tu i Porsche
Jest tu i Porsche www.muzeumrolnictwa.pl / Artur Warchala
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników! Jest tu i Ursus i Porsche! Zobacz te wspaniałe maszyny w galerii zdjęć.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Muzeum położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego. W skład zespołu skansenu wchodzą obiekty przeniesione tu ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Znajduje się tu np. jedyne w kraju Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) czy Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników.

Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:

Placówka organizuje cykliczne imprezy takie jak:

 • Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha,
 • Zajazd Szlachecki, Podlaskie Święto Chleba,
 • Wykopki, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

Dział Techniki Rolniczej w ciechanowskim muzeum

Dział Techniki Rolniczej został utworzony 1 sierpnia 1971 r. i jest jednym z najstarszych działów muzeum. Zajmuje się gromadzeniem, konserwacją i upowszechnianiem zbiorów z zakresu szeroko pojętej techniki rolniczej, czyli maszyny i narzędzia rolnicze produkcji polskich fabryk i wytwórni, jak również napływających do Polski z krajów sąsiednich. Kierownikiem działu i kustoszem jest mgr inż. Marek Wiśniewski.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu www.muzeumrolnictwa.pl

Bogate zbiory Działu Technicznego

Obecnie Dział posiada w zbiorach prawie 1000 eksponatów, z czego ok. 850 stanowią maszyny i narzędzia rolnicze. Bardzo duża część zgromadzonych muzealiów pochodzi z końca XIX i pierwszego pięćdziesięciolecia XX w. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zgromadzonych zabytków.

Eksponaty Działu udostępnione są zwiedzającym:

 • w pawilonie techniki rolniczej – wystawa Silniki stacjonarne,
 • w Centralnym Magazynie Zbiorów – wystawa Maszyny parowe i ciągniki rolnicze,
 • w zabytkowej olejarni – wyposażenie wnętrza,
 • w zabytkowym maneżu – ekspozycja kieratów,
 • w plenerze na terenie muzeum, np. narzędzia i maszyny leśne.
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu www.muzeumrolnictwa.pl

Największa kolekcja w Polsce

Dział Techniki Rolniczej sukcesywnie rozwija 3 znaczące w kraju kolekcje techniczne.

 1. Największa w Polsce muzealna kolekcja 65 sprawnych technicznie ciągników, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą w latach 1917-1990. (najstarsze zachowane ciągniki w kraju, np. Titan 10-20 z 1917 r., Fordson F z 1918 r., Ursus C-45, trzykołowy ciągnik Jaromka z 1968 r.)
 2. Najliczniejszy w kraju zbiór 15 odrestaurowanych i sprawnych lokomobil i stacjonarnych maszyn parowych z lat 1893-2012.
  W jej skład wchodzi 12 lokomobil. (najstarsze w Polsce lokomobile samobieżne - George White z 1910 - i przewoźne - lokomobila Garrett Smith z 1895 r.)
 3. Kolekcja 70 szt. działających silników stacjonarnych z lat 1890-1988. Jest również jednym z największych zbiorów muzealnych tego typu w Polsce. (M.in. silnik Machczyński z 1890 r., silnik Ursus Typ A z 1914 r., silniki Perkun z 1928 r., silnik Deutz E12/d z 1912 r.)

Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:

Pracę zabytkowych ciągników, lokomobil parowych i silników stacjonarnych można zobaczyć w trakcie pokazów podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie muzeum.

Zobacz również: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu obchodziło 60-lecie istnienia. Otwarto centralny magazyn zbiorów

Warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu posiada około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Prócz działu techniki rolniczej posiada też inne, które mogą zainteresować zwiedzających, są to ponadto:

 • dział historyczny
 • dział historii uprawy roślin i hodowli zwierząt
 • dział etnograficzny
 • dział budownictwa wiejskiego
 • dział tradycji zielarskich
 • dział weterynarii

Ciechanowiec wraz z wyjątkowym muzeum-skansenem stanowi świetny punkt wypadowy - jednodniowy lub weekendowy - dla mieszkańców regionu. Dodać należy, iż muzeum dysponuje salą konferencyjną z zapleczem oraz bazą noclegową w zabytkowych chatach na terenie skansenu.

Zobacz Ciechanowiec zlotu ptaka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna