MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na rynkach ciągników i przyczep nadzieje na rosnącą tendencję [wyniki lutego 2018]

Oprac. AGW
Sprawdzamy, jak kształtowała się sprzedaż przyczep i ciągników rolniczych
Sprawdzamy, jak kształtowała się sprzedaż przyczep i ciągników rolniczych AGW
- Rynek nowych ciągników zaczyna powoli wracać na właściwe tory. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach utrzyma się tendencja rosnąca. Ustanie mrozów będzie sprzyjało zakupom, ułatwiając przetestowanie maszyn w terenie – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Z danych CEPiK wynika, że w lutym 2018 roku zarejestrowano 525 nowych ciągników rolniczych. Jak wskazuje agencja Martin&Jacob monitorująca rynek rolniczy, to 54% wzrostu w stosunku do stycznia. Liczba z lutego roku jest o 1% wyższa od tej z 2017. Liderem drugiego miesiąca 2018 roku okazał się New Holland (105 rejestracji nowych ciągników), druga była marka Kubota (76 traktorów), ostatni na podium znalazł się Zetor.

Kubota L5040 była w lutym najczęściej wybieranym modelem - 19 rejestracji. 17 razy wybór padł na New Holland TD 5.85 oraz 16 na Ursus C380. Najwięcej rejestracji odnotowano w województwie mazowieckim (117 traktorów rolniczych).

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zauważa w lutym na bazie danych z CEPiK znaczny wzrost średniej mocy rejestrowanych ciągników "W styczniu-lutym 2018 r. było to przeciętnie 114,94 KM (dla porównania w styczniu-lutym 2017 r. - 89,95 KM. Nie dziwi przy tym bardzo zauważalne zróżnicowanie geograficzne pod względem tego wskaźnika. Z jednej strony plasuje się bowiem woj. lubuskie (160,13 KM - średnia moc ciągników nowych w styczniu-lutym br.), z drugiej zaś - woj. podkarpackie (83,75 KM)".

PIGMiUR: Skoro rynek ciągników nowych w Polsce na początku 2018 r. znajduje się w odwrocie, naturalną koleją rzeczy jest rozkwit segmentu ciągników używanych.

O ile nowych ciągników od stycznia do lutego zarejestrowano 867 sztuk, to traktorów używanych zarejestrowano 3359.

Najczęściej wybierana marka używanych ciągników to w lutym 2018 Massey Ferguson - 490 sztuk John Deere - 456 sztuk; Zetor
370 sztuk. "Kolejność w styczniu-lutym 2017 r. była nieco inna - John Deere przed markami Zetor i Massey Ferguson. Więcej informacji przynosi analiza rynku ciągników używanych według struktury wiekowej. W grupie pojazdów w wieku do 5 lat lideruje marka Belarus, w przedziale 6-10 i 11-20 lat - John Deere, zaś powyżej 20 lat - Massey Ferguson", podaje PIGMiUR.

Przyczepy: W lutym dokonano 263 rejestracji nowych przyczep rolniczych. - Choć lutowe rejestracje przyczep były niższe od styczniowych, zestawienie wyniku z ubiegłorocznym wolumenem wskazuje na rosnący potencjał rynku. Nadchodzące cieplejsze tygodnie powinny przynieść wzrost zainteresowania zakupami maszyn rolniczych, w tym przyczep – mówi Mariusz Chrobot z Martin & Jacob.

kkk
Infogram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na rynkach ciągników i przyczep nadzieje na rosnącą tendencję [wyniki lutego 2018] - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna