Na rynku mleka jest coraz gorzej. Poprawy w tym roku nie będzie

Redakcja
Na szybką poprawę na rynku mleka nie ma co liczyć. W tym roku trzeba raczej nastawić się na dalsze spadki cen
Na szybką poprawę na rynku mleka nie ma co liczyć. W tym roku trzeba raczej nastawić się na dalsze spadki cen Polska Press
Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym spadła cena mleka w kraju – w porównaniu do marca było ono aż o 3 proc. tańsze. Za hektolitr, czyli 100 kg, mleka płacono w kraju w minionym miesiącu średnio 102 zł 35 gr (w przeliczeniu na litr wychodzi trochę ponad złotówkę). Najwyższą cenę odnotowano w woj. podlaskim – 112,62 zł/hl. Najniższą cenę – 90,56 zł/hl odnotowano w woj. pomorskim.

– A więc w kwietniu rolnicy otrzymywali o 12 proc. mniej niż przed rokiem – zauważa Dorota Śmigielska, starszy specjalista ds. rynku mleka i doradztwa z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 

Podkreśla ona, że już w siedmiu województwach cena mleka spadła poniżej złotówki. Co gorsza, prognozy dotyczące cen nie są dobre dla producentów. Wcześniej Komisja Europejska zakładała, że sytuacja na rynku mleka poprawi się w trzecim lub czwartym kwartale tego roku.  Teraz  zmieniła zdanie.

Będzie jeszcze gorzej

– Przewiduje się, że do końca roku producentów czekają tylko dalsze spadki cen mleka – podkreśla Dorota Śmigielska. – Pojawiają się opinie, że na koniec roku cena litra mleka może osiągnąć poziom 85-90 gr. A poprawa może nastąpić dopiero w przyszłym roku.

 

Rolnicy są jeszcze większymi pesymistami.

– Uważam, że kryzys na rynku mleka może jeszcze potrwać dwa lata – mówi Krzysztof Grzegorczyk, rolnik z Dobrzyniewa Kościelnego, właściciel stada liczącego 20 krów dojnych.

Mówi on, że ostatnio cena mleka systematycznie spada. Mleczarnia obniża po 5 gr na litrze. Teraz rolnik z Dobrzyniewa Kościelnego – będący dostawcą Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej – otrzymuje 90 gr netto (jest VAT-owcem).

– Jestem przygotowany na to, by przetrwać ten trudny czas – zapowiada Grzegorczyk. – Moje gospodarstwo nie jest przeinwestowane, nie spłacam kredytów.

Dodaje, że nie jest to pierwszy kryzys w branży mleczarskich, choć z pewnością najbardziej dotkliwy. Na pewno problemy będą mieć ci producenci, którzy bardzo dużo inwestowali w swoje gospodarstwa i mają duże zobowiązania finansowe.

Nie ma natomiast jeszcze najświeższych danych dotyczących skupu mleka, ale należy przypuszczać, że będzie on wyższy. W pierwszym kwartale tego roku był wyższy o 9 proc. niż w analogicznym okresie roku 2015. Jednak na tle takich państw jak Irlandia czy Belgia i tak wypadamy blado. W Irlandii produkcja mleka wzrosła o 30 proc., a w Belgii o 15 proc.

Komisja Europejska mówi o dobrowolnym ograniczaniu produkcji mleka – producenci powinni się w tej kwestii porozumieć ze swoimi spółdzielniami. Jednak KE nie przewidziała rekompensat z tego tytułu (mówi się o tym, że pieniądze na ten cel mogą pochodzić z budżetów krajowych, gdyż unijna pomoc trafiła do producentów w minionym roku). Czy znajdą się chętni i jakie rozmiary to przybierze, trudno powiedzieć. Jak zauważa Dorota Śmigielska, ograniczanie produkcji mleka ma być dobrowolne i zapewne większość państw będzie się obawiało takiego posunięcia, ponieważ inni mogą w tym czasie zająć miejsce na rynku, które oni zwolnią.

Pomoc do końca czerwca

Jeśli chodzi o wspomnianą unijną pomoc, to pieniądze w ramach tzw. tymczasowego nadzwyczajnego wsparcia dla rolników w sektorach hodowlanych   (niecałe 0,5 gr. do litra mleka) muszą trafić do producentów końca czerwca. Jeśli tak się nie stanie, wrócą do Brukseli. Wnioski o tę pomoc złożyło w Agencji Rynku Rolnego 93 tys. rolników. Nie są to jednak duże pieniądze, bo zgodnie z przyjętymi przez nasz rząd kryteriami, wsparcie trafi do tych gospodarstw, które w ostatnim roku kwotowym wyprodukowały od 15 tys. do 300 tys. litrów mleka.

A więc najwyższa pomoc, jaką może otrzymać gospodarstwo, wyniesie 4,2 tys. zł.

 

 Jeśli cena mleka nadal będzie spadać, wielu gospodarstwom grozi utrata płynności finansowej – podkreśla Dorota Śmigielska.

Umorzą kary? To nic pewnego

 Resort rolnictwa zapowiedział wprawdzie nową pomoc  skierowaną do polskich rolników – umorzenie spłaty kar za przekroczenie kwot mlecznych. „Program będzie polegał na umorzeniu w całości lub części opłat za przekroczenie kwot indywidualnych, których wniesienie zagraża ważnym interesom rolników. Program pomocowy jest konieczny ze względu na drastyczny spadek cen skupu mleka” – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa. Rolnik, który chce otrzymać pomoc, musiałby skierować do ministra rolnictwa wniosek o umorzenie opłaty,  a w nim przedstawić swoją sytuację materialną, „aby decyzja w sprawie udzielenia mu pomocy nie pozostawiała wątpliwości, że jest uzasadniona”. Planowe wsparcie ma polegać na całkowitym lub częściowym umorzeniu II i III raty – jednak, co ważne, tylko dla gospodarzy, którzy zapłacili I ratę opłaty za przekroczenie indywidualnej kwoty. Program pomocy miałby zacząć funkcjonować 1 sierpnia tego roku. Niestety, zgodę na to musi wyrazić Komisja Europejska.

– Nie należy więc robić sobie zbyt dużych nadziei, bo nie wiadomo czy KE się na to zgodzi – zauważa przedstawicielka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. – Pomimo tego, że pieniądze pochodziłyby ze środków krajowych, bo nasz rząd przecież karę za nadprodukcję zapłacił.  

 

Barbara Kociakowska

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie