Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na studia do Ełku? Czemu nie

Jacek Karaczun [email protected]
Zadbać o paznokcie i cerę można było podczas Dni Otwartych w Medyku. Technik kosmetologii to kierunek całkowicie zdominowany przez panie.
Zadbać o paznokcie i cerę można było podczas Dni Otwartych w Medyku. Technik kosmetologii to kierunek całkowicie zdominowany przez panie.
W mieście jest pięć uczelni z bogatą ofertą edukacyjną.

Białystok, Olsztyn i Bydgoszcz. Uczelnie z tych miast walczą o studentów na ełckim rynku. Walczą to może za mocne słowo. Rywalizują raczej w duchu fair-play, a ełccy żacy żyją w symbiozie. Świadczą o tym m.in. wspólnie organizowane Juwenalia.

Proces rekrutacji nowych studentów właśnie się rozpoczyna, ale najpierw trzeba zdać maturę. Zanim egzamin dojrzałości zostanie pomyślnie złożony, przyjrzyjmy się szkole, gdzie "zaliczona matura na pięć" nie jest wymagana.

- Szkoła ma swojego ducha. Przychodzą tu ludzie nieprzypadkowi. Jesteśmy zżyci ze sobą, kształcimy się w zawodach, które pomagają ludziom. To nas zbliża - mówi Józef Wierzchoń. Studiuje na pierwszym roku ratownictwa medycznego w ełckim Medyku. Przyszłych ratowników od reszty studentów odróżniają niebieskie kitle. I to, że w większości noszą je mężczyźni.

- Ten zawód daje możliwości rozwoju, wymaga dokształcania się, nie pozwala na wypalenie - opisuje Józef Wierzchoń.

Panom rozważającym ofertę Szkoły Policealnej być może ułatwi podjęcie decyzji fakt, że resztę kierunków w Medyku zdominowały panie. Sfeminizowane są zawody technik farmacji, technik masażysta i opiekunka dziecięca.

- Mieliśmy jednego pana, ale niestety nie wytrwał - mówi Teresa Półtoraczyk, nauczycielka na kierunku kosmetologia. - Panie są bardziej dokładne i mają więcej cierpliwości.

Cierpliwości wymaga zawód masażysty.

- To przyszłościowy zawód, który pozwala się spełnić - mówi o swoim wyborze Beata Magiel. Jest na drugim roku kierunku technik masażysta.

- Uczymy się masażu leczniczego, rehabilitacyjnego. To szansa na pracę w placówkach zdrowia. Przyjemnie jest, gdy pacjenci chwalą nasze umiejętności, zadowoleni z dobrze przeprowadzonego masażu - dodaje.

Dokładność to zaleta techników farmacji.

- To taki damski zawód, choć niełatwy - stwierdza Anna Samocik z drugiego roku farmacji. - Praca jest czysta, zapewnia częsty kontakt z ludźmi. Wykonujemy leki na zamówienie. Mamy nowoczesny sprzęt, a szkoła jest świetna i świetnie wyposażona - dodaje.

Anna Samocik kończy naukę w tym roku. Jak mówi, pracę już ma. Nie tylko ona. Medyk kształci w zawodach pożądanych na rynku pracy.

- Na naukę zawodu nigdy nie jest za późno - zapewnia Roman Wyrwas, dyrektor szkoły. - Te, w których kształcimy dają spore szanse na znalezienie pracy. Niektóre w 100 procentach.

Dni Otwarte dla ma już za sobą także Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od nowego roku akademickiego w ofercie pojawią się nowe kierunki, takie jak pielęgniarstwo. Także dla panów.

- W Olsztynie mamy 12 mężczyzn na pierwszym roku. Przyszli, bo chcą być pielęgniarzami - wyjaśnia mgr pielęgniarstwa Elżbieta Aleksiun z UWM. - W Ełku przyjmiemy 120 osób. 60 na studia stacjonarne i drugie tyle na tzw. studia pomostowe, czyli dla pielęgniarek pracujących w zawodzie, a nie posiadających wyższego wykształcenia - dodaje.

Panom spodoba się zapewne kolejna nowość ZOD w Ełku- mechatronika. - Podstawowym wymogiem, by u nas studiować, jest znajomość matematyki i fizyki. Reszty nauczymy - mówi mgr Szymon Nitkiewicz z Katedry Mechatroniki UWM.

- Mechatronika to jeden z czterech kierunków przyszłości według prestiżowej amerykańskiej uczelni Massachusetts Instistute of Technology. W Olsztynie mamy więcej chętnych niż miejsc - dodaje. Tak jak pielęgniarstwo zachęca do studiowania panów, tak mechatronika zaprasza kobiety. W Olsztynie jest ich zaledwie kilka. Jak będzie w Ełku, przekonamy się na jesieni.

- Ofertę kształcenia dostosowujemy do potrzeb regionu i oczekiwań młodych ludzi - mówi prof. Jadwiga Wyszkowska, prorektor ds. studenckich UWM. - Młodzież ma wybór, od kierunków humanistycznych po techniczne. Zachęcamy, by studenci uczyli się u nas. Myślę, że nie będą zawiedzeni - dodaje.

Medyk i ZOD UWM swoją ofertę zaprezentowały przyszłym studentom podczas Dni Otwartych. W najbliższy poniedziałek swoje podwoje uchyli Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku. Co proponuje, dowiemy się niebawem i na pewno o tym napiszemy. Pewne jest, że WSFiZ to zdecydowany lider na ełckim rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę infrastrukturę. Imponujący budynek nad jeziorem robi wrażenie i zapewniaj młodym ludziom doskonałe warunki do nauki.

Regionalny Ośrodek Edukacyjny w Ełku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy znajdziemy w budynku Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku, czyli popularnym chemiaku. Na drugim piętrze, w doskonale wyposażonych salach wykładowych kształci na kierunku Turystyka i Rekreacja w sześciu specjalnościach. Studia tylko w systemie zaocznym. Po trzech latach uzyskujemy tytuł licencjata. Studia magisterskie można odbyć w macierzystym ośrodku w Bydgoszczy.

Ełcki krajobraz uczelniany uzupełnia Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej. Tu nie wystarczy zdana matura. Potrzebne jest też powołanie. Podjęcie decyzji o wstąpieniu na drogę kapłaństwa wiąże się z sześcioletnią nauką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna