Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wielu białostockich osiedlach trwają prace przy wyburzaniu opuszczonych budynków

(ka)
Wkrótce wyburzony zostanie m.in. kamienica przy alei Piłsudskiego 14
Wkrótce wyburzony zostanie m.in. kamienica przy alei Piłsudskiego 14 P. Niemczynowicz
50 budynków ma zniknąć z białostockiego krajobrazu jeszcze w tym roku. Za ich rozbiórkę gmina zapłaci ok. 200 tys. zł, ale dzięki temu na ulicach miasta przestaną straszyć rudery, w których od lat nikt nie mieszka. Dotychczas zlikwidowano dziewięć budynków, do końca roku planowana jest rozbiórka kolejnych czterdziestu.

Rozbiórki opuszczonych budynków gminnych zleca Zarząd Mienia Komunalnego. W ciągu dwóch miesięcy firma, która wygra ogłoszony niedawno przetarg, zlikwiduje kamienicę przy Al. Piłsudskiego 14 - tę, w której mieścił się bar ze słynną w Białymstoku kiszką ziemniaczaną. Ze Śródmieścia znikną też budynki o adresach: Częstochowska 6, Nowy Świat 11b, Waryńskiego 9. Najwięcej rozbiórek szykuje się na ul. Mickiewicza, Drewnianej, Wiklinowej i Świętokrzyskiej. Większość to prace wstępne przed wykonaniem nowych inwestycji - np. rozbudowy dróg. Pozostałe budynki są w złym stanie technicznym.
Decyzje o rozbiórce wydaje Zarząd Miasta - i to tylko pod warunkiem, że wyjaśniono już wszystkie sprawy własnościowe związane z daną nieruchomością. Potem trzeba sporządzić projekt rozbiórki, otrzymać z Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego pozwolenie i skonsultować się z konserwatorem zabytków. Dopiero wtedy można przystąpić do robót.
- W latach 2003-2006 planujemy rozbiórkę 39 budynków ze względu na stan techniczny - wyjaśnia Wiktor Klatkowski, zastępca dyrektora Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku. - Budynki do rozbiórki pod inwestycje przekazywane są nam na bieżąco, po wykupieniu przez gminę.
To, ile budynków uda się rozebrać w danym roku, zależy również od pieniędzy. Wiele kamienic latami czeka na zakończenie formalności i odpowiednie środki. Z pustostanów chętnie korzystają bezdomni. W drewnianym domu przy ul. Jurowieckiej mężczyźni mieszkali przez kilka zim. Zdążyli go nawet trochę wyposażyć, mimo braku okien i prądu. Często, zanim ZMK rozbierze budynek, ten zdąży spłonąć od przypadkowo zaprószonej iskry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna