Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wysoki połysk

Wojciech Nowicki
Płytki ceramiczne to już nie tylko powierzchnia ścian i podłóg. Mozaiką wykończono oryginalne półki i regały kuchenne.
Płytki ceramiczne to już nie tylko powierzchnia ścian i podłóg. Mozaiką wykończono oryginalne półki i regały kuchenne.
Wiosna to czas remontów. W kuchni lub łazience najistotniejszym elementem są płytki ceramiczne. Nie bez racji. Uzyskujemy dzięki nim gładką i estetyczną powierzchnię

Glazura pasuje do wnętrza w dowolnym stylu, od klasycznego po nowoczesny. W kolekcjach łazienkowych odchodzi się od powszechnego niegdyś koloru białego na rzecz kolorów mocnych, zdecydowanych, często w tonacji pastelowej. Jeżeli zdarza się biel, to jako tło dla wyeksponowania interesującego dekoru, którym może być wzór kwiatowy, bądź też geometryczny. Bo desenie kwiatowe są ostatnio na topie.
- Barwne motywy kwiatowe w łazienkach pojawiają się nie tylko jako drobne detale w postaci dekorów, insert, czy listew - mówi Paulina Łapińska z białostockiej firmy Świat Glazury. - Mogą pokrywać całą płaszczyznę ścian. Stonowanej, pastelowej kolorystyce wzorów kwiatowych mogą towarzyszyć płytki w zdecydowanych kolorach. Albo na odwrót: kwiaty w intensywnych barwach mogą ożywiać kolekcje płytek w kolorach neutralnych.

Duże zróżnicowanie wzorów i kolorów to niejedyna zaleta dostępnych na rynku płytek. Aranżację ułatwi wielość formatów: od małych kostek mozaikowych, poprzez płytki o standardowym wymiarze, do płytek wielkoformatowych, a także różne kształty płytek. Można uzyskać interesujące efekty dzięki zestawieniom płytek w kształcie prostokąta z płytkami kwadratowymi. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych o kształcie przypominającym cegłę. Można je komponować zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym.

Ładne i praktyczne

Płytki ceramiczne do kuchni nie powinny być porowate - wchłaniając tłuszcz i drobiny produktów żywnościowych będą łatwo ulegały zabrudzeniom. Powierzchnia wokół kuchenek gazowych lub elektrycznych wymaga płytek o dużej odporności na skoki temperatury (odpowiedniej rozszerzalności cieplnej). Dobrym rozwiązaniem może tu być użycie płytek o małych wymiarach (np. 10 x 10 cm) z szerokimi spoinami z zapraw dobrej jakości. Białe fugi też są w kuchni mało praktyczne - również będą się brudzić.

Ważne jest także to, by przy zakupie kierować się nie tylko estetyką, ale także mieć na względzie parametry techniczne, ich jakość oraz trwałość. Najlepiej wybrać płytki odporne na działanie środków chemicznych powszechnie stosowanych w domu.
- Na ścianę można zresztą kłaść wszystkie rodzaje kafelków, nie tylko glazurę - radzi Paulina Łapińska. - Polerowany gres po zaimpregnowaniu też będzie dobrym materiałem na ściany. Ostatnio modne są ścienne płytki gresowe: wielkie tafle gresu polerowanego, małe rustykalne "dziesiątki" (płytki o wymiarach 10 x 10 cm) i kamienna mozaika.

Diabeł tkwi w szczegółach

Glazura powinna być trwała termicznie i odporna na pęknięcia. Ale płytki ścienne nie są narażone na ścieranie czy uderzenia twardych przedmiotów, dlatego nie muszą mieć tak wysokich parametrów technicznych jak płytki podłogowe. Za to na ścianach bardziej niż na podłodze są widoczne różnice w wielkości płytek.
- Glazura hiszpańska, włoska, brazylijskie gresy kupowane są przede wszystkim ze względu na jakość - wyjaśnia Paulina Łapińska. - Coraz lepsze, dokładniej skalibrowane są ostatnio płytki z Chin. I bardzo atrakcyjne, jeżeli chodzi o cenę.
Razem z płytkami ceramicznymi warto kupić dekory - pojedyncze ozdobne kafle, które przykleja się w widocznych miejscach, albo wąskie płytki, z których układa się ozdobne pasy wokół pomieszczenia. Ze względu na wysoką cenę, kupujemy je na sztuki.

Warto też kupić plastikowe lub metalowe listwy - dobrane kolorem do glazury - do krawężników wewnętrznych i zewnętrznych. I nie zapomnieć o odpowiednim kleju (musi być dobrany do miejsca i podłoża, na którym będą przyklejane płytki) oraz fudze.

Zawsze warto wytłumaczyć sprzedawcy, jakie będzie przeznaczenie płytek i wskazać, w jakich warunkach będziemy je eksploatować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna