Nabór do Straży Granicznej 2021. W regionie wolnych jest ponad 100 miejsc. Zobacz, ile można zarobić w Straży Granicznej

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Straż Graniczna poszukuje nowych funkcjonariuszy. Podlaski oddział chce zatrudnić w tym roku 58 osób, a warmińsko-mazurski posiada jeszcze wolne 65 etaty. - Jeden z nich może być Twój! - zachęca do złożenia dokumentów. Zobacz, jakie są wymagania i ile może zarobić funkcjonariusz Straży Granicznej

Trwa nabór do służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej oraz Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej. Zainteresowani pracą nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Ponadto muszą posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, nie mogą być karani za przestępstwo, także skarbowe, korzystać w pełni z praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotowa jest się podporządkować. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą także dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych i pozytywnie zaliczyć procedurę kwalifikacyjną.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów. W I etapie weryfikowane są dokumenty.

Dokumenty, które należy złożyć:

* podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej kierowanego do komendanta,
* kwestionariusz osobowy (pobrany ze stro0ny Straży Granicznej)
* dwie aktualne kolorowe fotografie (jak do dowodu osobistego),
* kserokopia dowodu osobistego,
* kserokopia książeczki wojskowej lub informacja o przeniesieniu do rezerwy
* kserokopia świadectw pracy
* kserokopia aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego wydanego nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami licząc od dnia złożenia podania o przyjęcie do służby
* kserokopia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowew tym specjalistyczne (świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo dojrzałości, dyplomy ukończenia studiów wyższych, prawo jazdy, uprawnienia instruktorskie itp.),,
* kserokopia odpisu skróconego aktu urodzenia kandydata,
* kserokopia odpisu skróconego aktu małżeństwa kandydata, o ile dotyczy to kandydata,
* kserokopia paszportu, o ile kandydat go posiada.

Po weryfikacji dokumentów kandydat do służby w Straży Granicznej odbywa wstępną rozmowę kwalifikacyjną, która pozwala na ocenę umiejętności autoprezentacji, poprawności w formułowaniu myśli, umiejętności nawiązania kontaktu, poziomu elokwencji, a także poznanie zainteresowań kandydata, zakresu kwalifikacji zawodowych i posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywacji do podjęcia służby. Musi też przejść badanie psychologiczne, które określa predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. Trwa ono około 6 godzin. W przypadku, gdy kandydat zgłosi się na badanie w złym stanie zdrowia, złym samopoczuciu spowodowanym np. przeżyciem traumatycznym, ma obowiązek poinformowania o tym przeprowadzającego badanie psychologiczne, a psycholog ma prawo odstąpić od wykonania badania.

II etap postępowania kwalifikacyjnego składa się z:
* testu pisemnego obejmującego wiedzę ogólną
* testu pisemnego obejmującego znajomość języka obcego
* testu sprawności fizycznej
* rozmowy kwalifikacyjnej.
Po pozytywnym ukończeniu II etapu postępowania kwalifikacyjnego (uzyskaniu co najmniej 12 pkt. z egzaminów), kandydat kierowany jest do komisji lekarskiej celem ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby telefonicznie ustala termin złożenia dokumentów, w dni robocze, w godzinach 8:30 – 15:00 pod numerem telefonu: 85 714 55 33. W wyznaczonym, w trakcie rozmowy telefonicznej terminie zgłasza się osobiście z kompletem dokumentów do biura przepustek Komendy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ul. gen. Józefa Bema 100 w Białymstoku.

Ważne: w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w każdy wtorek o godz. 12.00 przeprowadzany jest próbny test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby w Straży Granicznej. O planowanym udziale w teście należy zawiadomić POSG najpóźniej do poniedziałku do godz. 13.00 telefonując pod nr. 85 714 55 05, 85 714 51 49 lub 85 714 54 68.

Z kolei osoby zainteresowane służbą w Mazursko-Warmińskim Oddziale Straży Granicznej proszone są o telefoniczny kontakt w celu ustalenia terminu złożenia dokumentów pod nr tel. 89 750 3023, a następnie osobiste zgłaszanie się do Wydziału Kadr i Szkolenia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ul. Generała Władysława Sikorskiego 78 od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.15 oraz w ostatnią sobotę miesiąca w wyznaczonym terminie.

Podlaski Oddział Straży Granicznej planuje zatrudnić w tym roku 58 nowych funkcjonariuszy, z czego 28 w czerwcu, a 30 - w październiku. Z kolei Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej posiada 65 wolnych etatów.

Zobacz, ile można zarobić w Straży Granicznej:

Straż Graniczna podkreśla, że swoich funkcjonariuszy wspiera finansowo gdy znajdują się w trudnej sytuacji materailanej, a także udziela dofinansowania na zakup mieszkania.

Czym jest długi COVID-19?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie