Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi kolejna fala potężnych mrozów

sxc.hu
sxc.hu
IMGW ostrzega, wojewoda prosi o czujność.

Po kilku dniach bez wielkiego mrozu w nocy z czwartku na piątek temperatura spadnie do od -22° C, zaś w nocy z piątku na sobotę od -24°C do -21°C. Temperatura maksymalna wyniesie od -14°C do -11°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 do 15 km/h. Przed wielkim mrozem ostrzega Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie Zespół w Białymstoku.

Wojewoda Podlaski prosi o czujność i pełną mobilizację. O to by zwracać uwagę na samotnie mieszkających sąsiadów, na osoby chore i w starszym wieku, jak też na bezdomnych napotkanych na ulicy czy choćby na klatce schodowej. Jeden telefon może uratować komuś życie. Każdy może zadzwonić na infolinię, pod numer 800 444 989. To bezpłatny numer, pod którym przez całą dobę dyżurują pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nikogo nie zostawią bez pomocy. Zawiadomią i wyślą na miejsce odpowiednie służby, pomogą zorganizować transport do ośrodka pomocy.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni pracownicy centrum interweniowali ponad dwadzieścia razy. Dzięki czujności i wrażliwości przechodniów, sąsiadów udało się pomóc wielu osobom. Trafiły one do noclegowni, otrzymały opał.

Służby Wojewody Podlaskiego zwróciły się do Gminnych i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z apelem o pełną mobilizację, o odwiedzanie osób mieszkających samotnie, starszych i schorowanych. Chodzi o to, by sprawdzić, czy mają ciepło w domach, czy mają zapas opału, czy mają pożywienie. Raport z pomocy związanej z falą mrozów dotarł już z ponad siedemdziesięciu podlaskich gmin. W większości z nich pracownicy socjalni przy pomocy sołtysów stworzyli listy osób i rodzin zagrożonych.

Ich sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Pracownicy socjalni odwiedzają te osoby wspólnie z policją i pielęgniarkami środowiskowymi. W przypadku osób starszych i schorowanych, pielęgniarki część zabiegów, na przykład pobranie krwi, wykonują na miejscu, w domu, by osłabieni pacjenci nie musieli wychodzić na mróz. Zasiłki na opał wypłacono już w grudniu, teraz pracownicy socjalni upewniają się, że tego opału nie brakuje, w razie potrzeby dowożą drewno i węgiel. Drewno często pochodzi z rozbiórek, tu w przygotowaniu i dowiezieniu opału pomagają strażacy. W przypadku zgłaszania niedrożnych przewodów kominowych, gminy szybko zapewniają pomoc kominiarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna