Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciąga grypa! Już chorują tysiące z nas!

(luk)
Czy czeka nas wkrótce epidemia grypy?
Czy czeka nas wkrótce epidemia grypy? Fot. Archiwum
Zbliża się epidemia grypy! Tylko w dwóch pierwszych tygodniach stycznia w województwie podlaskim grypa dopadła 2079 osób. Wzrost zachorowań jest widoczny zwłaszcza między 7 a 15 stycznia - odnotowano 1300 przypadków.

Na Podlasiu zapadalność na grypę jest obecnie jedna z najwyższych w Polsce!

Według Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) prawdopodobne jest, że w nadchodzących tygodniach grypa sezonowa będzie rozprzestrzeniała się i nasilała w środkowej, wschodniej i północnej Europie. Można przypuszczać, że zachorują także tysiące Podlasian.

W ostatnich tygodniach liczne kraje zachodniej i południowej Europy poinformowały o znacznym wzroście liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i ostrych zakażeń układu oddechowego. W trzech z tych krajów - Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii liczba konsultacji lekarskich była znacznie wyższa niż zarejestrowana w szczycie zachorowań podczas poprzednich dwóch sezonów zimowych.

Uwzględniając te dane Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca poddawanie się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie sezonowej. Dotyczy to szczególnie osób z grup ryzyka - cierpiących na choroby przewlekłe i starszych.

- W województwie podlaskim w pierwszej połowie stycznia 2009 roku zgłoszono do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku 2079 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Hospitalizowano 9 osób z objawami ze strony układu oddechowego - informuje Andrzej Jarosz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

Jak dotąd, najwięcej zagrypionych pacjentów mieli lekarze z powiatu łomżyńskiego - 652, wysokomazowieckiego - 453, białostockiego - 346 i suwalskiego - 235. Zgłaszano też przypadki grypy z Kolna - 171, Grajewa - 73, Siemiatycz - 71, Sokółki - 61 i Moniek - 17.

Czy czeka nas wkrótce epidemia grypy? Prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH zaznacza, że epidemie grypy są co sezon, ale my bardzo często zachorowania z powodu grypy mylimy z przeziębieniem i wrzucamy do jednego worka.

- Na dziś zapadalność na grypę w Polsce wynosi 155,2 na 100 tys. ludności - mówi pani profesor. - Ale zamiast martwić się o cyfry, powinniśmy martwić się o meritum sprawy - w Polsce w ostatnim sezonie grypowym zaszczepiło się tylko 5,6 proc. populacji. Dlatego jeśli zachorujemy na grypę i będziemy mieć powikłania, pretensje można mieć tylko do siebie. Wielokrotnie nasz ośrodek apelował, że zgodnie z zaleceniami WHO zalecane jest zwiększenie wyszczepień przeciwko grypie. Jaka będzie sytuacja w Polsce w tym sezonie, trudno powiedzieć. Wiadomo, że szczyt zachorowań przypada u nas zawsze na styczeń-marzec. W Polsce ciągle nie ma jednak żadnego potwierdzenia, że wirus grypy jest obecny, mimo że lekarze rodzinni w ramach programu Sentinel powinni przesyłać materiały pobrane od pacjentów z podejrzeniem grypy do terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku przypomina, że w gabinecie szczepień przy ul. Legionowej 8 dostępne są szczepionki przeciwko grypie sezonowej. Szczepienia ochronne zalecane są szczególnie dla tych osób, które dotychczas się nie zaszczepiły.

Gabinet szczepień WSSE czynny jest we wtorki i czwartki w godzinach 12.00 - 15.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna