MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda pieniężna za dobrze zdane egzaminy? Uczniowie mają szansę zgarnąć nawet 12 tysięcy złotych. Oto szczegóły i zasady przyznawania

Magdalena Ignaciuk
Kraków ufunduje nagrody dla najlepszych uczniów. Jakich kwot mogą się spodziewać? To bardzo duże pieniądze.
Kraków ufunduje nagrody dla najlepszych uczniów. Jakich kwot mogą się spodziewać? To bardzo duże pieniądze. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zarabianie na uczeniu się jest możliwe i wiedzą o tym uczniowie krakowskich szkół. To właśnie w stolicy Małopolski od kilku lat działa program motywujący młodzież do nauki, który za szczególnie dobre wyniki egzaminu ósmoklasisty, matury czy egzaminu zawodowego, przewiduje gratyfikację finansową. Na czym dokładnie polega ten projekt i ile pieniędzy można otrzymać?

Spis treści

Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów

W Krakowie ustanowiono kilka form wsparcia uzdolnionych uczniów:

 • Laur Olimpijski;
 • Nagroda Edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa;
 • Stypendium im. Prezydenta Juliusza Lea;
 • Nagroda „Mistrz Matury”;
 • Nagroda „Mistrz Matury Międzynarodowej”;
 • Nagroda „Technik 100%” (dla uczniów techników i szkół branżowych II stopnia);
 • Nagroda „Specjalista 100%” (dla uczniów szkół branżowych I stopnia);
 • Nagroda „Ósmoklasista 100%”;
 • dofinansowanie obozów naukowych.

Te sposoby nagradzania uczniów są bardzo miłym i motywującym dodatkiem dla uczniów, którzy mają szczególne osiągnięcia w nauce.

500 zł za pierwsze miejsce w olimpiadzie

Laur Olimpijski to nagroda za szczególne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach i turniejach. Może być przyznana uczniom szkół podstawowych i średnich każdego typu. Warunkiem jest bycie laureatem najwyższego stopnia olimpiady, konkursu czy turnieju.

Wartość nagrody dla uczniów spełniających kryteria do jej otrzymania wynosi: w przypadku szkół podstawowych 300 zł za pierwszy 200 zł za każdy kolejny konkurs/olimpiadę. W przypadku szkół ponadpodstawowych 500 zł za pierwszą olimpiadę, turniej i 200 zł za każdą kolejną olimpiadę, turniej. Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto.

Pieniądze za dobrze zdaną maturę?

Poza samym faktem, że bardzo dobre wyniki na maturze gwarantują dostanie się na dobrą uczelnię i studiowanie wymarzonego kierunku, w Krakowie można otrzymać z tego tytułu 10 tysięcy złotych. Nagroda „Mistrz Matury” jest szczególną nagrodą dla maturzystów, którzy przystąpili (lub uzyskali tytuł laureata/finalisty z olimpiad zwalniających z przystępowania do egzaminu) do wszystkich egzaminów obowiązkowych oraz co najmniej do dwóch egzaminów na poziomie rozszerzonym (lub dwujęzycznym) i w danym roku uzyskali wynik nie niższy niż 92% ze wszystkich egzaminów obowiązkowych oraz co najmniej dwóch egzaminów dodatkowych.

O tym, kto otrzyma nagrodę wydział Urzędu Miasta Krakowa dowiaduje się od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która przekazuje dane najlepszych maturzystów. Wykaz nagrodzonych maturzystów określany jest w drodze zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa.

Dla Mistrza Matury Międzynarodowej 12 tysięcy złotych nagrody

Nagroda „Mistrz Matury Międzynarodowej” jest nagrodą dla maturzystów, którzy ukończyli w danym roku szkolnym 2-letni program matury międzynarodowej oraz przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, w tym co najmniej trzech na poziomie rozszerzonym i uzyskali łącznie minimum 42 punkty w danej sesji maturalnej organizowanej przez International Baccalaureate Organization.

Uczeń, który spełni podane warunki otrzymuje 12 tysięcy złotych brutto nagrody.

Nagroda dla uczniów techników i szkół branżowych

Nagroda „Technik 100%” jest szczególną nagrodą dla uczniów techników i szkół branżowych II stopnia. Dotyczy uczniów programowo ostatniej klasy, którzy w toku nauki w tego typu szkole zdając egzaminy zawodowe po raz pierwszy otrzymali:

 • 100 proc. w części teoretycznej i
 • 100 proc. w części praktycznej.

Uczniów spełniających kryteria zgłasza dyrektor szkoły. Przewidziano 10 tysięcy zł brutto dla laureatów będących uczniami techników oraz 7 tysięcy brutto dla uczniów branżowych szkół II stopnia.

Ósmoklasiści również nie zostali pomięci

Nagroda „Ósmoklasista 100%” jest szczególną nagrodą dla uczniów szkół podstawowych, którzy uzyskali z egzaminu ósmoklasisty wynik 100 procent. Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł brutto. Wszystkie nagrody wręczane są w trakcie uroczystości zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Źródło: Uchwała NR CX/2977/23 Rady Miasta Krakowa z dnia 17 maja 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków wspierania edukacji uzdolnionych uczniów, form i zakresu tego wsparcia, trybu postępowania w ramach „Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów” .

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagroda pieniężna za dobrze zdane egzaminy? Uczniowie mają szansę zgarnąć nawet 12 tysięcy złotych. Oto szczegóły i zasady przyznawania - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna