Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze gimnazja w regionie

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Opr. graf. R. Mogilewski
Najlepiej wypada suwalskie gimnazjum prywatne. Ale niektóre placówki publiczne z Augustowa czy Suwałk też mają się czym pochwalić. Wysoki poziom nauczania utrzymuje również część gimnazjów wiejskich.

Instytut Badań Edukacyjnych opublikował właśnie swoje kolejne już zestawienie Edukacyjnej Wartości Dodanej. Odnosi się ono do wyników egzaminów gimnazjalnych w latach 2011-2013. To, jak twierdzą fachowcy, jedyny tak obiektywny sposób oceny całego procesu dydaktycznego prowadzonego w danej szkole.

Prywatnie i przy liceach

Nie jest żadną niespodzianką, że zarówno egzamin humanistyczny, jak i matematyczno-przyrodniczy najlepiej zdają uczniowie suwalskiego prywatnego gimnazjum im. Konopnickiej. Tak dzieje się od lat. W szkole trzeba płacić czesne. W zamian młodzież może uczyć się w 18-20-osobowych klasach pod opieką nauczycieli pracujących również w najlepszych miejscowych "ogólniakach". W gimnazjum jest też wiele zajęć dodatkowych.

- Każdemu uczniowi poświęcamy tyle uwagi, ile wymaga - mówi dyr. Jadwiga Orłowska. - A ten sukces, to efekt ciężkiej pracy zarówno naszych wychowanków, jak i ich nauczycieli.

Prywatnej placówce niewiele jednak ustępuję publiczne Gimnazjum nr 4 w Augustowie. Funkcjonuje ono w ramach zespołu szkół - razem z I Liceum Ogólnokształcącym. To jedyne w Augustowie gimnazjum, w którym nie obowiązuje tzw. rejonizacja. Szkoła co roku ogłasza nabór i nie wszystkich przyjmuje. W mieście, od wielu lat, budzi to kontrowersje. Bo inne gimnazja na taki "luksus" pozwolić sobie nie mogą. Te ostatnie podlegają pod władze miasta. "Czwórka" - pod powiat.

- Efekty nauczania mówią same za siebie - komentuje Jarosław Szlaszyński, augustowski wicestarosta. - Od dłuższego czasu I LO osiąga z roku na rok coraz lepsze wyniki. Ci sami nauczyciele kształcą też gimnazjalistów. Także w tym przypadku osiągają sukces. Młodzież na tym korzysta.

Wicestarosta dodaje, że do działalności gimnazjum starostwo musi dopłacać. Subwencja oświatowa jest bowiem zbyt mała.

- Uważamy, że warto to jednak robić - mówi.

Jego zdaniem, gdyby nawet Gimnazjum nr 4 objęte zostałoby rejonizacją, wyniki nauczania nie byłyby gorsze.

To, że uczniowie szkół znajdujących się przy liceach osiągają lepsze wyniki, potwierdza też przykład suwalskiej "trójki". To gimnazjum działa w ramach jednego zespołu z LO nr 2.

Pracowali latami

Okazuje się jednak, że bardzo dobrze uczą nie tylko w miastach. Wychowankowie wielu wiejskich szkół też potrafią bardzo dobrze zdać egzamin.

Łatwiej, gdy gimnazjalistów jest mniej. Wtedy nauczyciele mogą z każdym pracować niemal indywidualnie. A taka sytuacja ma miejsce choćby w podsuwalskim Starym Folwarku, gdzie uczniów ostatnich klas jest tylko nieco ponad trzydziestu.

Już jednak w Sztabinie co roku egzamin zdaje grubo ponad setka młodych ludzi.

- Na te dobre wyniki pracowaliśmy latami - mówi Marek Marciniak, dyrektor sztabińskiej szkoły. - Staramy się do każdego z uczniów podchodzić indywidualnie. Prowadzimy też wiele zajęć dodatkowych. W ich ramach nasza młodzież mogła przez ostatnie trzy lata uczestniczyć choćby w bardzo ciekawym programie "Mały Archimedes". Istotne jest także to, że nie zaniedbujemy kwestii wychowawczych.

Starają się, nie wychodzi

Kto osiąga gorsze wyniki? Specjalnie nie mają się czym chwalić gimnazja wiejskie w Krasnopolu, Filipowie, Janówce czy Krasnymborze. Wśród najlepszych brakuje też suwalskich i sejneńskich gimnazjów nr 2 oraz augustowskiej "jedynki". W tym szkołach usłyszeć można, że nauczyciele robią, co mogą. Tyle, że trafia im się trudniejsza młodzież.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna