Uczestniczy Pan w pracach sejmowej komisji zdrowia, która zajmuje się projektem przekształcenia publicznych szpitali w spółki prawa handlowego. Czy będzie to korzystne dla pacjentów?
- Trzeba zaznaczyć, że nie jest to prywatyzacja, tylko restrukturyzacja. Szpitale staną się własnością samorządów. Autorzy tych zmian wzorują się na szpitalu ełckim. Ten, jako pierwszy w Polsce w 2000 roku stał się spółką prawa handlowego, której właścicielem jest miasto. Efekt? Osiem lat temu długi placówki sięgały kilkunastu milionów złotych i groziła jej likwidacja. Teraz zadłużenia nie ma, a szpital jest jednym z najlepszych w regionie.
Kiedy prace nad ustawą zostaną zakończone?
- W ciągu roku. Ze zmian wszyscy będziemy zadowoleni. Teraz sytuacja jest taka, że spłata zadłużenia szpitali spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego i budżecie państwa, czyli na podatnikach. Po wejściu w życie reformy każdy szpital będzie miał zarząd odpowiedzialny za gospodarkę finansami.
Co jednak zrobić ze zobowiązaniami wielu placówek zdrowia, które toną w długach?
- Program restrukturyzacji zakłada ich oddłużenie. Państwo weźmie na siebie zobowiązania szpitali wobec ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Potem ich zarządy będą musiały radzić sobie same.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?