Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naszpikowani ze sportowcami w sobotę

Urszula Ludwiczak [email protected]
Archiwum
W sobotę w Hali Uniwersytetu w Białymstoku akcja pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku. Będzie wiele atrakcji.

Oddawanie szpiku nie boli, nie utrudnia życia, nie wymaga specjalnego postępowania. A satysfakcja z tego, że się komuś uratowało życie, jest ogromna - zachęca Rafał Dubiejko, białostoczanin, który jest organizatorem Akcji Naszpikowani.

Pan Rafał ponad rok temu oddał szpik 4-letniej Milence. Dzięki niemu dzisiaj dziewczynka jest zdrowa.

- Chcę zachęcić innych do zapisywania się do banku potencjalnych dawców, bo tych ciągle jest zbyt mało - mówi pan Rafał. I organizuje akcję wspólnie z NZOZ MedGen i Fundacją Przeciwko Leukemii, która bezpłatnie i bezinteresownie pomaga ludziom chorym na nowotwory krwi.

Znani zachęcają do akcji

Do udziału w Naszpikowanych udało mu się namówić wielu znanych byłych i obecnych sportowców. Część z nich będzie można spotkać w sobotę.

Akcję wspierają m.in. Wojciech Fortuna, Lesław Ćmikiewicz, Rafał Grzyb, Jacek Chańko, Magdalena Krukowska, Karol Świderski, Dariusz Snarski, Aleksy Kuziemski, Edyta Dzieniszewska, Tomasz Frankowski, Kamil Kryński, Sandra i Paweł Skowrońscy czy Kamila Lićwinko.

- To świetna akcja, dlatego to dla mnie zaszczyt, że mogę ją poprzeć - mówi Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż. - Sama nie mogę na razie zapisać się do takiego banku, bo trenuję, ale gdy tylko to będzie możliwe, zarejestruję się, aby móc pomagać ludziom w potrzebie.

Organizatorzy czekają w sobotę w hali Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20 na wszystkich, którzy już teraz mogą podjąć decyzję o zapisaniu się do banku.

- Taka rejestracja zajmuje tylko chwilę - zachęca Rafał Dubiejko.

Do hali można przyjść całą rodziną. Akcji Naszpikowani towarzyszyć będzie bowiem wiele atrakcji.

Oprócz możliwość spotkania ze znanymi sportowcami, odbędą się pokazy tańca, karate, fitness, umiejętności fryzjerskich, zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami.

To jedyny ratunek

W Polsce rocznie notuje się ok. 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory krwi, czyli białaczki. Przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest bardzo często jedynym lekiem mogącym uratować życie takiemu choremu.

Niestety, baza potencjalnych dawców ciągle jest zbyt mała, aby można było pomóc wszystkim potrzebującym. Stąd rozmaite akcje mające zachęcać do decydowania się na ten krok.

Aby się zarejestrować do bazy honorowych dawców szpiku:

- trzeba być osobą zdrową w wieku od 18 do 45 lat;

- należy przyjść w sobotę, 24 października, w godz. 10-19 do hali UwB przy ul. Świerkowej 20 a, z dowodem osobistym;

- wypełnić kwestionariusz zdrowotny i oświadczenie woli o wpisie do CRNDSiKP Poltransplant;

- oddać 4 ml krwi.

Dawstwo szpiku jest anonimowe.

Trzeba pamiętać, że decyzja o zostaniu potencjalnym dawcą musi być przemyślana. Nasze dane będą w banku przez wiele lat. Gdy zadzwoni telefon z informacją, że nasz szpik jest komuś potrzebny, wycofanie się z tego kroku może zaważyć na losach takiej chorej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna