Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naturalny filtr organizmu

(now)
Bardzo wysokie ciśnienie tętnicze może wywołać ostrą niewydolność nerek czy serca
Bardzo wysokie ciśnienie tętnicze może wywołać ostrą niewydolność nerek czy serca
Mimo niepozornych rozmiarów nerki spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie - mówi dr Rafał S. Wnuk, specjalista nefrolog. - Oprócz potocznie znanego działania "filtrującego" odpowiadają za utrzymanie stałego środowiska wewnętrznego organizmu.

Nerki prawie natychmiast reagują na każdą zmianę ilości wody w organizmie i zawartych w niej składników. To, co jest niepotrzebne lub w nadmiarze usuwają, a to, co potrzebne, zatrzymują lub wchłaniają. Dzięki temu - pod warunkiem, że nerki prawidłowo działają - wszystkie narządy i tkanki mogą pracować w korzystnych dla nich warunkach.

Badanie nie zaszkodzi

Niekiedy nerki nie są w stanie spełniać swoich funkcji życiowych. Dzieje się tak w przypadku istniejącej choroby nerek lub fizycznego urazu. W Polsce na różne stadia niewydolności nerek cierpi kilkanaście procent ludności - ok. 4 mln osób.

Większość z nich ma niewydolność niezbyt zaawansowaną, ale liczba chorych wymagających dializy stale rośnie - do roku 2010 przekroczy 27 tys. Każda dializa kosztuje rocznie tyle, co dobry samochód - ok. 75 tys. zł.

Część chorób nerek możemy odziedziczyć. Przed innymi - jak przed przewlekłą chorobą nerek (PChN) - może nas uchronić m.in. unikanie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych, odpowiednia dieta i należyta dawka ruchu. Otyłość bowiem wywołuje cukrzycę i nadciśnienie.

- Nadciśnienie może uszkodzić nerki (im wyższe jest ciśnienie, tym bardziej ograniczony jest dopływ krwi do nerek, a to niszczy strukturę narządu - red.) - wyjaśnia dr. Wnuk. - Jednocześnie to właśnie nerki odgrywają kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. Dlatego właśnie osoby z nadciśnieniem powinny zbadać się, czy nie grozi rozwinięcie się u nich PChN.

Badanie takie przeprowadzane jest przez lekarza prostym testem krwi lub moczu. A niezależnie od jego wyniku, warto podjąć kroki, aby nasze ciśnienie nieco ustabilizować.

Zadbaj o zdrowy styl

Nie zaszkodzi zmiana stylu życia - mniej soli i alkoholu w diecie, regularne ćwiczenia. Zgubienie dwóch - trzech kilogramów też ma ogromny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Dieta stosowana w przewlekłym zapaleniu nerek jest przede wszystkim dietą małobiałkową.

Także palenie szkodzi nerkom. Nawet jeśli nie jest przyczyną ich przewlekłej choroby, nasila jej przebieg.

Czy warto ponosić tyle wyrzeczeń? Badania wskazują, że powrót do zalecanego ciśnienia krwi (i to niezależnie od tego, czy w wyniku terapii lekowej, czy też zmiany stylu życia) nie tylko zmniejsza u pacjentów z PChN konieczność dializowania. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia zawału czy wylewu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna