MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele złożyli wypowiedzenia. Ponad 20 tysięcy ofert pracy na stronach kuratoriów oświaty. Dyrektorzy szkół mają poważne kłopoty

Magdalena Ignaciuk
W szkołach brakuje nauczycieli.
W szkołach brakuje nauczycieli. freepik.com
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 za nieco ponad dwa tygodnie. Wydawać by się mogło, że to moment, w którym szkoły są już przygotowane na przyjęcie uczniów. Nic bardziej mylnego. Jak podają „Dealerzy Wiedzy”, w sierpniu na stronach kuratoriów oświaty poszukiwanych było 24 500 nauczycieli. To zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Gdzie jest najwięcej oferty pracy dla nauczycieli? Nauczyciele których przedmiotów są najbardziej poszukiwani?

Spis treści

Nauczyciele odchodzą ze szkół

Pod koniec niedawno zakończonego roku szkolnego wielu nauczycieli złożyło wypowiedzenie. Powodów jest kilka – jednym z nich jest niskie wynagrodzenie, ale nierzadko nauczyciele rezygnują z pracy z powodu niskiego prestiżu zawodu, wypalenia zawodowego, stresu czy braku wyzwań.

Na jednej z popularnych facebookowych grup „Nauczyciel zmienia zawód”, która liczy 35,9 tys. członków, nie brakuje postów, w których pedagodzy opowiadają o trudach swojej pracy, wątpliwościach związanych ze zmianą zawodu, czy ogłaszają, że zdecydowali się pracę zmienić i złożyli wypowiedzenie – pisze w Strefie Edukacji Magdalena Konczal.

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z urlopu zdrowotnego czy świadczenia kompensacyjnego

Ponad 24 tys. wakatów w szkołach

Co roku w polskich szkołach pojawia się ten sam problem – braki kadrowe. Dyrektorzy jeszcze na początku września nie są w stanie ułożyć planu lekcji, ponieważ nie mają nauczycieli dla wszystkich przedmiotów. Zdarza się, że plan zmienia się we wrześniu kilkukrotnie – dyrektorzy dostosowują się do nauczycieli pracujących w większej liczbie szkół.

To wszystko wiąże się z ogólnym chaosem – zatrudnieni nauczyciele nie mogą zaplanować czasu, bo nie wiedzą, w jakich godzinach będą pracować, uczniowie do ostatniej chwili czekają z zapisaniem się na zajęcia pozalekcyjne tak, by nie kolidowały ze szkołą. Ponadto brakuje stabilizacji i przewidywalności. To utrudnienie dla wszystkich.

Niektórym dyrektorom uda się i znajdą potrzebnych nauczycieli przed pierwszym dzwonkiem. Niestety, w wielu szkołach problem pozostanie nierozwiązany jeszcze w październiku.

Najczęściej poszukiwani psychologowie

Choć brakuje nauczycieli wszystkich przedmiotów, niektórzy specjaliści poszukiwani są częściej:

  • 3202 oferty dla psychologów,
  • 3073 oferty dla pedagogów,
  • 3046 ofert dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Nie miejmy złudzeń – poszukiwani są również: angliści, matematycy i poloniści, a godzin do obsadzenia jest naprawdę wiele.

W tych miejscach pracy dla nauczycieli jest najmniej

Nie wszędzie poszukiwanych jest tak wielu nauczycieli. Najmniej ofert dla nauczycieli pojawia się w województwach:

  • kujawsko-pomorskim,
  • podkarpackim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim.

To jednocześnie województwa z najwyższym w Polsce wskaźnikiem bezrobocia i najniższym średnim wynagrodzeniem. W takich realiach praca nauczyciela na pewno jawi się atrakcyjniej – nie ma zbytnio alternatywnych miejsc pracy na rynku, a i wynagrodzenie nie odstaje tak bardzo od przeciętnego w regionie – czytamy na stronie „Dealerzy Wiedzy”.

Województwa z największymi brakami kadrowymi

Choć często mówi się, że najłatwiej o pracę dla nauczycieli w Warszawie, to nie na Mazowszu poszukuje się największej liczby nauczycieli.

Jak podaje strona „Dealerzy Wiedzy”, najwięcej nauczycieli brakuje w województwach:

  • lubuskim,
  • dolnośląskim,
  • opolskim,
  • małopolskim.

Więcej godzin ponadwymiarowych

Zmiany w ustawie umożliwiły nauczycielom podjęcie większej liczby godzin ponadwymiarowych. To jednak rozwiązanie tymczasowe, może spowodować jeszcze większe przepracowanie i w efekcie większą liczbę osób wypalonych zawodowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna