Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 10-latki tracą stałe zęby

Paweł Tomkiewicz
– Codziennie myję zęby, dlatego rzadko chodzę do dentysty. A jeśli ząb mnie boli, zawsze mówię o tym mamie – mówi Ola Jonik, uczennica klasy I A w SP 4 w Ełku.
– Codziennie myję zęby, dlatego rzadko chodzę do dentysty. A jeśli ząb mnie boli, zawsze mówię o tym mamie – mówi Ola Jonik, uczennica klasy I A w SP 4 w Ełku.
O zdrowy uśmiech na całe życie trzeba zadbać już w przedszkolu.

Próchnica

Próchnica

- Mleczaki psują się szybciej od zębów stałych. Są słabsze, mniej silnie wysycone minerałami niż ich stałe odpowiedniki. Jeśli nie podejmie się zdecydowanych kroków zaradczych, próchnica w krótkim czasie potrafi zniszczyć zęby.

- Rodzice często zadają sobie pytanie: W którym momencie należy zacząć dbać o czystość zębów malucha? Odpowiedź jest jedna: jak najwcześniej.
- Czekolada - wszyscy przekonują, że powoduje próchnicę, ale prawda jest nieco inna. Japończycy odkryli, że czekolada posiada składniki... hamujące rozwój tej wyniszczającej zęby choroby.

- 350 ml jogurtu zawiera tyle wapnia, ile 500 ml mleka. Mleczny, fermentowany napój chroni nasze zęby i wzmacnia szkliwo.
Źródło: portaldentystyczny.pl

Nasze dzieci jedzą za dużo słodyczy, nie myją zębów albo nieprawidłowo je szczotkują. A my - rodzice nie wiemy, jak groźna może być próchnica - wróg nr 1 dla zębów. Walka z tą chorobą wciąż nie przynosi efektów. Szkoły, w których są gabinety dentystyczne, to rzadkość.

Brakuje kontroli

Zdaniem stomatologów, 85,4 proc. 6-latków, 94 proc. 15-latków i aż 96 proc. 18-latków cierpi na próchnicę.

- Niektóre dzieci dopiero w szkole uczą się, jak prawidłowo używać szczoteczki do zębów - alarmuje Krystyna Stankiewicz, ełcka stomatolog. - Przez to mają próchnicę i tracą zęby.

Doktor Stankiewicz od blisko 20 lat prowadzi gabinet stomatologiczny w Szkole Podstawowej nr 4. W Ełku są jeszcze dwie przychodnie przy podstawówkach. To za mało. Zdaniem dentystów i pedagogów, powinny być w każdej placówce.

- Od lat współpracujemy z naszą stomatolog. Ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i przyjmuje wszystkich chorych, a przy okazji robi też przeglądy zębów naszym uczniom - wyjaśnia Wanda Wojnowska, dyrektor SP 4.

Mleczaki też trzeba leczyć

- Ciągle panuje mit, że mleczaków nie trzeba leczyć. To nic bardziej mylnego. To są tak samo ważne zęby jak te, które wyrastają w ich miejscu - dodaje Krystyna Stankiewicz.

- Niektórym dzieciom stałe zęby wyrastają bardzo wcześnie. Atakuje je próchnica, a rodzice tłumaczą, że myśleli, iż to tylko mleczaki. Konsekwencje takich zaniedbań są nieodwracalne - w wieku kilkunastu lat dzieci tracą zęby - na całe życie.

W ełckich szkołach najmłodszym uczniom pielęgniarki wyjaśniają, jak powinni dbać o zęby. W pierwszych klasach od lat prowadzona jest także akcja fluoryzacji.
Bardzo ważna jest zarówno profilaktyka, jak i przypominanie o codziennym obowiązku szczotkowania zębów. - Ta świadomość jest bardzo niska - uważa dr Stankiewicz.

Dzieci zwykle boją się wizyty u dentysty. Rodzice powinni cierpliwie tłumaczyć im, że leczenie nie musi boleć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna