MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 1500 złotych dodatków dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, które z nich możesz otrzymać

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Część świadczeń finansowych na nowy rok szkolny można otrzymać już w wakacje
Część świadczeń finansowych na nowy rok szkolny można otrzymać już w wakacje freepik.com
Świadczenia takie jak "Dobry Start" czy dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego mogą realnie wesprzeć rodzinny budżet, obciążany co rok początkiem roku szkolnego. Łączna kwota dodatków może sięgać nawet 1500 złotych. Jeśli złożysz wniosek w odpowiednim momencie – pieniądze możesz otrzymać już w wakacje. Sprawdź, z czego możesz skorzystać i kiedy najlepiej to zrobić

Rozpoczęcie każdego roku szkolnego wiąże się zawsze ze wzmożonymi nakładami finansowymi, które potrafią mocno obciążyć rodzinny budżet. Przewidziane programy mogą jednak realnie go wesprzeć. Dlatego warto wcześnie zainteresować się złożeniem odpowiednich wniosków na rok 2024/2025, żeby nie przegapić terminów i otrzymać wsparcie już latem.

Spis treści

Świadczenie bez kryterium dochodowego

 1. Rodzina 800 plus: Jest to podstawowe, ale nie jedyne, świadczenie wychowawcze, które przyznawane jest każdemu dziecku bez kryterium dochodowego rodziców. Wynosi 800 złotych i ma charakter całkowicie bezgotówkowy. Jest wypłacane cyklicznie - każdego miesiąca.

  • Termin składania wniosków na nowy okres rozliczeniowy: 1 czerwca 2024 - 31 maja 2025 roku.
  • Nie przegap tej daty: 30 kwietnia 2024 roku (aby zachować ciągłość świadczeń i otrzymać wyrównanie).
 2. „Dobry Start”: to coroczne jednorazowe dofinansowanie dla wszystkich uczniów i uczennic do 20. roku życia (w przypadku uczących się osób z niepełnosprawnością do 24. roku życia), rozpoczynających rok szkolny. Nie dotyczy dzieci rozpoczynających naukę w „zerówce” (ani w przedszkolu, ani w szkole). Jest przyznawane bez kryterium dochodowego i ma charakter bezgotówkowy.

  • Termin składania wniosków: 1 lipca – 30 listopada 2024 roku.
  • Nie przegap tej daty: lipiec (złożenie wniosku w lipcu, daje szansę na otrzymanie dodatku jeszcze w okresie wakacyjnym).

  Wnioski o oba świadczenia można składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

 1. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego: na to świadczenie mogą liczyć rodzice uczniów i uczennic, mające przyznane prawo do zasiłku rodzinnego. Aby je otrzymać dochód na członka rodziny w 2024 roku nie może przekroczyć 647 złotych ( i 764 złote jeśli w rodzinie jest ucząca się osoba z niepełnosprawnością). Dodatek ten dotyczy także dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne, popularnie zwane „zerówką”. Wynosi 100 złotych, jest przyznawane jednorazowo, co rok.
  Termin składania wniosków: do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.
 2. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka: świadczenie to przeznaczone jest dla osób samotnie wychowujących dzieci i stanowi dodatek do zasiłku rodzinnego, a to oznacza, że aby je otrzymać należy spełnić kryterium dochodowe. Jest przyznawane co miesiąc i wynosi 193,00 zł na jedno dziecko lub 386 złotych na dwoje i więcej dzieci.
 3. Dodatek z tytułu podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania: świadczenie to jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego, aby je otrzymać wymaga więc spełnienia kryterium dochodowego. Wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku, czyli od września do czerwca, czyli w czasie trwania roku szkolnego. Wynosi 69 złotych na dziecko dojeżdżające do szkoły do innej miejscowości lub 113 złotych, jeśli zameldowane jest tymczasowo w internacie, bursie lub innym miejscu, w miejscowości, w której ma siedzibę szkoła, a nie jest jednocześnie miejscem zamieszkania dziecka.

Nowe wnioski o zasiłek rodzinny na okres 2024/2025 można będzie składać w formie online od 1 lipca 2024 roku lub od 1 sierpnia 2024 roku w urzędzie gminy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 1500 złotych dodatków dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, które z nich możesz otrzymać - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna