Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawilżanie, natłuszczanie, ścieranie. Dbaj o stopy już teraz, bo wiosną może być za późno

(agsa)
Piękne, zadbane stopy zdobią przede wszystkim latem. Ale dbać o nie trzeba cały rok.
Piękne, zadbane stopy zdobią przede wszystkim latem. Ale dbać o nie trzeba cały rok. sxc.hu
Warto o nie dbać przez cały rok. Tylko wtedy mamy pewność, że latem będziemy bez problemów chodzić w sandałach.

Kozaki, grube skarpety. Stóp zimą praktycznie nie widać. Dlatego, niestety, o tej porze roku często traktujemy je po macoszemu.

A to błąd. Po pierwsze - trudniej będzie je doprowadzić do dobrego wyglądu wiosną - gdy będzie się szykować na ciepłe dni. Po drugie - zaniedbane stopy częściej chorują. A to już jest nie tylko nieestetyczne, ale też dolegliwe.

Gruba, ale delikatna

Skóra na stopach jest niemal dwukrotnie grubsza niż na innych partiach ciała. Jednak zarazem jest mocno unerwiona i wrażliwa, więc każde zaniedbanie powoduje dolegliwości i po prostu ją oszpeca.

Na stopach nie ma w ogóle gruczołów łojowych, jest za to bardzo dużo gruczołów potowych. Dlatego warstwa rogowa naskórka stóp łatwo przesusza się.

Jednak przesuszenie to nie jest największa dolegliwość stóp. Odparzenia, bolesne odciski, pękające pięty. Przeważnie są następstwem zaniedbań higienicznych, niewłaściwej pielęgnacji stóp. Ale mogą być też skutkiem noszenia nieodpowiedniego obuwia, które uciska stopy i paznokcie.

Sam krem nie wystarczy

Dlatego warto dbać o stopy. Tym bardziej, że nie wymaga to dużego nakładu czasu, wysiłku i pieniędzy. Podstawowe zasady dbania o stopy to codzienne stosowanie kremów do stóp, prawidłowy pedikiur, usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz noszenie wygodnych butów z naturalnych materiałów.

Wybierajmy kremy, które zawierają ekstrakty szałwii, mięty lub rumianku. One świetnie nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i wygładzają naskórek, łagodzą podrażnienia, dają miłe uczucie świeżości i zapobiegają poceniu się stóp.

Co pewien czas można stosować kremy złuszczające lub specjalne maści do usuwania zrogowaciałego naskórka. Stwardniałą już skórę trzeba usuwać mechanicznie. Można to zrobić samodzielnie, w domu. Po wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem mydła lub specjalnego żelu oraz dwoma- trzema łyżkami soli kuchennej, zmiękczoną skórę ściera się specjalną tarką, pilnikiem lub pumeksem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna