NFZ kroi powiaty

Urszula Ludwiczak
Starosta bielski Sławomir Snarski (z lewej) i wysokomazowiecki Bogdan Zieliński uważają propozycje NFZ za szkodliwe
Starosta bielski Sławomir Snarski (z lewej) i wysokomazowiecki Bogdan Zieliński uważają propozycje NFZ za szkodliwe
Udostępnij:
Władze powiatów: augustowskiego, bielskiego i wysokomazowieckiego domagają się, by NFZ nie zmieniał zasad kontraktowania nocnej opieki zdrowotnej.

Kilkunastu samorządowców i dyrektorów szpitali przybyło w piątek do siedziby podlaskiego oddziału Funduszu. Chcą, by w przyszłym roku NFZ nie zmieniał zasad kontraktowania nocnej opieki i nadal obowiązywał tu podział na powiaty, a nie nowe obszary.
NFZ dzieli województwo
Obecnie województwo jest podzielone na 16 obszarów, obejmujących poszczególne powiaty, w których znajdują się punkty świadczące nocną pomoc zdrowotną. Na obszarach tych mieszka do 50 tys. mieszkańców, od 50 do 100 tys. lub powyżej 100 tys. osób. Większość stanowią obszary zamieszkane przez mniej niż 50 tys. osób, trzy powiaty: augustowski, bielski i wysokomazowiecki są w drugiej grupie, natomiast miasto Białystok - w trzeciej. W każdym obszarze NFZ płacił za pacjentów inną, proporcjonalnie większą stawkę.
Teraz podlaski oddział Funduszu chce podzielić województwo tylko na obszary liczące do 50 tys. mieszkańców. Dlatego z powiatów augustowskiego, bielskiego i wysokoma-zowieckiego wydzielił po kilka gmin, przyłączając je do innych powiatów m.in. białostockiego, który miałby składać się z dwóch obszarów po 50 tys. ludzi. W efekcie np. mieszkańcy bielskiej Rutki musieliby liczyć na nocną pomoc medyczną z powiatu wysokomazo-wieckiego, a Kulesz Kościelnych, które są w wysokomazowieckim - z powiatu białostockiego. Czyże "zabrano" z Hajnówki do Białegostoku, a Sztabin z powiatu augustowskiego do Dąbrowy Białostockiej.
Starostowie: Ten podział to fikcja
Przedstawiciele samorządów i dyrektorzy szpitali uważają, że taki podział godzi w pacjentów. Usiłowali w piątek przekonać do swoich racji podlaski NFZ. Bezskutecznie.
- W nocnej opiece nie ma rejonizacji i pacjent może i tak pojechać tam, gdzie chce - powiedział Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.
- Tylko w naszym województwie NFZ tak podzielił powiaty - mówił Sławomir Snarski, starosta bielski. - Argument, że pacjent i tak może w nocy jechać tam, gdzie chce, oznacza tyle, że nie ma po co dzielić powiatów na obszary, że to fikcja. Pacjent i tak przyjedzie tam, gdzie ma najbliżej, czyli do swojego powiatu. Tyle, że teraz nasze placówki za pacjentów z innego obszaru, ale naszego powiatu, nie dostaną pieniędzy.
- Dlaczego nie powiększyć powiatu wysokomazowieckiego czy bielskiego, skoro pacjent ma wybór - pytał Bogdan Zieliński, starosta wysokomazo-wiecki. - To nielogiczne, aby dzielić mieszkańców z jednego powiatu.
Termin zgłaszania ofert na nocną opiekę mija 2 listopada. Starostowie zapowiadają, że będą walczyć o zmianę zasad kontraktowania i dopiero tego dnia podejmą decyzję, czy szpitale złożą oferty do NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hermes brikin
In the era of progress and trend of update,will always give anybody a lot of feeling overwhelmed,we only follow the footsteps of fashion, not be eliminated by the fashion,Hermes is such a element,lead us to the tip of the fashion,on www.ihhermesbags.com , You can find whatever you want of hermes products,They offer hermes birkin replica,hermes belt,hermes bracelet,hermes bag and so on,You can customize your expected design,take action quickly,Don't miss it!
g
gość
Niech pan starosta wysokomazowiecki najpierw zainteresuje sie swoim szpitalem czemu ten szpital nie swiadczy opieki nocnej - wyjazdowej , a nie martwi sie podziałami kto do kogo bedzie jezdżił
G
Gość
Miałem nie pisać, nie zawracać sobie głowy osobą będąca ministrem zdrowia, ale... Skoro ten wyjątkowy wybryk ewoluchi ma zostać Marszałkiem Sejmu to nie wytrzymałem. To co ta osobniczka podała jako uzasadnienie odebrania refundacji pasków do pomiaru cukru osobom chorym na cukrzycę, ostatecznie odbiera jej PRAWO NOSZENIA MIANA CZŁOWIEKA. Tej osobniczce zwanej "aniłem śmierci" należałoby odebrać DYPLOM LEKARSKI ! Gatunek homo sapiens jest czymś zupełnie odmiennym niż Ewa Kopacz, gdyż jednak posiada jakieś elementarne formy kultury i myslenia. Zaś ta osobniczka jest zaprzeczeniem wszystkich tych cech. Poziom chamstwa, prymitywizmu i bezmyslności jest u niej porażajacy... :Kiedy czytam,że wspomniana przez pana jednostka ludzka uważa,że cukrzycy nadużywają pasków, to krew mnie zalewa. Napisze wprost - jakim trzeba być bydlakiem by takie "kopane na metr" treści z siebie wydawać? Ona nie zasługuje nawet na naplucie w twarz. nowyekran.pl "CZY ISTNIEJĄ GRANICE NIEPRZYZWOITOŚCI KTÓRYCH NIE PRZKROCZY E.KOPACZ?"
G
Gość
z taka minister zdrowia porządku i sprawiedliwości nie może być. Mało tego. NFZty skazuja ludzi na smierć. Chłopczyk Paweł Janysz nie dostanie pomocy, bo prezes NFZ zadecydował: nie zezwalam na operacje kardiochirurgiczną poza granicami Polski. Niech dzieciak umiera....
Dodaj ogłoszenie