NFZ szykuje się do zakupów

Urszula Ludwiczak [email protected]
Udostępnij:
Trwa kontraktowanie świadczeń na 2012 rok.

Budżet większy

Budżet większy

Podlaski NFZ ma w 2012 roku do wydania o 131 mln zł więcej niż w 2011. Wzrasta stawka za punkt w leczeniu szpitalnym z 51 do 52 zł, z 9,44 do 10 zł za leczenie psychiatryczne, z 70 do 75 za osobodzień w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Większa ma być też minimalna stawka bazowa na szpitalnych oddziałach ratunkowych (z 3 do 4,4 tys. zł). Najprawdopodobniej więcej za leczenie pacjentów w sezonie jesienno-zimowym będą też dostawać lekarze rodzinni.

Poradnia dla dzieci autystycznych czy oddział rehabilitacji kardiologicznej - takie usługi chce wykupić w 2012 roku podlaski oddział NFZ.

Teraz takich świadczeń w całym województwie nie ma, a są bardzo potrzebne. To nie jedyne zmiany. NFZ chce też podpisać umowę na poradnię hepatologiczną, wykupić ponownie usługi całodobowej okulistyki i z zakresu poradni kardiologicznej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Chce też płacić więcej za drobne zabiegi wykonywane w poradniach specjalistycznych, tak aby mniej obciążać nimi szpitale.

Będą nowe usługi
Chętnych na stacjonarną rehabilitacji kardiologiczną podlaski NFZ szukał od dawna. Jesteśmy pod tym względem białą plamą na mapie Polski. Teraz są chętni na otworzenie rehabilitacji kardiologicznej w trybie stacjonarnym, dlatego podlaski oddział NFZ ogłosi konkurs i na te świadczenia.

Jest też nadzieja na poprawienie opieki dla dzieci z autyzmem. Kilka lat temu przestała działać taka poradnia w Białymstoku.

- Teraz jest szansa, że podpiszemy umowy na te świadczenia - zapowiada Anna Holiczer, naczelnik wydziału świadczeń zdrowotnych w podlaskim oddziale NFZ. - Świadczeniem usług dla dzieci chorych na autyzm są bowiem zainteresowane dwa podmioty, które deklarują przystąpienie do konkursu.

Podlaski oddział NFZ chce też wykupić usługi poradni hepatologicznej, czego dotąd nie było. Planuje również dokupić świadczenia z zakresu poradni endokrynologicznych w powiatach, gdzie ich nie ma. Rozszerzy także zakres refundacji pomp insulinowych na osoby dorosłe (obecnie ponosi koszty tylko dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia).

Placówki rozszerzają zakresy
O nowe kontrakty chce też starać się białostocki szpital wojewódzki, który przechodzi reorganizację.
Dyrekcja placówki chce uruchomić ponownie całodobową okulistykę w szpitalu. Oddział ten od kwietnia br. działa jedynie w trybie dziennym, przyjmując tylko planowych pacjentów, nie pełni ostrych dyżurów.

Ten ruch spowodował ogromne obciążenie pobliskiego szpitala klinicznego, który jest obecnie jedynym świadczeniodawcą w Białymstoku, jaki całodobowo pomaga pacjentom wymagającym pomocy okulisty. Dyrekcja szpitala wojewódzkiego deklaruje chęć powrotu do całodobowego trybu pracy, podlaski NFZ jest zainteresowany wykupieniem takich usług.

Szpital chce też wrócić do uruchomienia zlikwidowanej ponad rok temu poradni kardiologicznej. Liczy także na przedłużenie kontraktu na uruchomiony od 1 października w strukturze szpitala Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

O rozszerzeniu działalności o ambulatoryjna opiekę zdrowotną myśli też Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku. Zakład zamierza złożyć ofertę do podlaskiego oddziału NFZ na zawarcie umowy o udzielanie od 2012 roku świadczeń z zakresu foniatrii i okulistyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kategor
Zgadzam się z tym, co napisał pacjent. Ale z drugiej strony poradnia dla dzieci autystycznych czy oddział rehabilitacji kardiologicznej to potrzebne placówki, na które trzeba wydać kasę. Takich świadczeń w naszym województwie nie ma, a są bardzo potrzebne.
p
pacjent
Pacjenci pomimo że płacą składki, czekają miesiącami w kolejkach więc są niezadowoleni. Szpitale są niedofinansowane więc też pracownicy są niezadowoleni. Natomiast NFZ jak pączki w maśle, czyściutko, cieplutko, w marmurach, kasa co roku ustawowo większa. Biedy tam nie zobaczysz. Oczywiście to wszystko w trosce o pacjenta. Nasze składki tylko w części idą na leczenie, one są na utrzymanie tych dar....w.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie