Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bój się drogówki. Przedstawiamy sposoby na policjantów

Urszula Bisz
Kiedyś starszy pan zajechał mi drogę. Zrobił to gwałtownie i niebezpiecznie - opowiada Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Gdy zatrąbiłem, pokazał mi wyprostowany środkowy palec. Potem, podczas kontroli, tłumaczył, że był to gest przeprosin.

Ci, którzy pyskują, płacą więcej

Kierowcy tłumaczą się bardzo różnie. A policjanci, tak jak wszyscy, nie lubią, kiedy ktoś ich okłamuje i próbuje udowodnić, że działo się coś całkiem innego, niż oni widzieli. Obecnie kierowcy jednak mają niewielkie szanse na to, by upierać się przy swojej wersji wydarzeń. Ich szaleństwa za kółkiem są nagrywane i fotografowane. Mogą swoje wyczyny obejrzeć z tylnego siedzenia radiowozu. Wtedy wiadomo, że lepiej już nie pyskować, bo można dostać za to dodatkową karę. Policjant może wziąć pod uwagę nie tylko zachowanie kierowcy w trakcie wykroczenia drogowego, ale też zaraz po nim.

Projekcje są bezpłatne, to, co jest nagrane już nie

- Nawet największy wojownik na drodze pokornieje, gdy zobaczy film, na którym wyraźnie widać, że np. przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle - twierdzi Jacek Dobrzyński. - Wcześniej przekonuje policjantów, że im się przewidziało.

Sposoby tłumaczenia się kierowców i ich zachowania są bardzo różne. Nic więc dziwnego, że w internecie krąży wiele tekstów opisujących typy kierowców. Specjalne badania związane z tym problemem przeprowadziło też Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce. Specjaliści wyróżnili cztery podstawowe typy:

- Kierowca z syndromem mad maxa to człowiek emocjonalnie i społecznie niedojrzały. Chce za wszelką cenę pokazać, kto rządzi na drodze, by potwierdzić własną wartość. Robi to zazwyczaj kosztem innych.

- Kierowca z syndromem wychowawcy ukrywa swój lęk. Ma tendencję do wychowywania innych na drodze. Takim zachowaniem próbuje podnieść swoją zaniżoną samoocenę.

- Kierowca z syndromem słodkiej idiotki (wbrew pozorom dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn) to egoista. Nie rozumie sensu przepisów drogowych, zwłaszcza tego, że musi ich przestrzegać. Nie interesują go ani skutki jego zachowania, ani inni ludzie, a jedynie własna wygoda.

- Kierowca odreagowujący lęki to osoba defensywna i agresywna. Samochód traktuje jako narzędzie do rozładowywania lęków, stresów i niepowodzeń. Potrafi ustępować innym, by za chwilę być wobec nich agresywnym. Szuka na drodze akceptacji, jednak jego zachowanie budzi raczej obojętność i lekceważenie innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna