Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla dzieci

Marzena Nowicka
Zanim podasz jakiekolwiek lekarstwo dziecku, skonsultuj się z lekarzem
Zanim podasz jakiekolwiek lekarstwo dziecku, skonsultuj się z lekarzem
Dziecko kicha i gorączkuje? Zanim podasz lekarstwo, sprawdź, czy jest ono odpowiednie dla małego pacjenta.

Jeszcze kilkanaście lat temu mamy często dawały dzieciom polopirynę lub aspirynę, które miały pomóc "wypocić" chorobę. Niektórzy rodzice praktykują tę terapię również dzisiaj.
- Stanowczo odradzam takie działania - mówi dr Halina Wróblewska, pediatra. - Stosowanie polopiryny czy aspiryny u małych pacjentów może spowodować bardzo groźne, a nawet śmiertelne w skutkach powikłania, między innymi tzw. zespół Rey'a.
Podobnie jest z pyralginem, popularną tabletką przeciwbólową - przeznaczona jest ona tylko dla dorosłych. Zamiast niej możemy podać dziecku lek o podobnym działaniu (np. Nurofen, Ibum czy Apap dla dzieci).

- Jeżeli w ogóle można mówić o leczeniu dziecka sposobami domowymi, w miarę bezpieczne są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen - mówi dr Wróblewska.- Podanie ich jest jednak tylko działaniem doraźnym.
Ważne - szczególnie w przypadku malucha nie wolno pominąć konsultacji z lekarzem.

Zioła

Nie musimy całkowicie rezygnować z domowych sposobów. Zioła na chore gardło nie szkodzą i przyspieszają powrót do zdrowia.
- Zioła można podawać dziecku, o ile nie jest ono na nie uczulone - twierdzi dr. Wróblewska. - Warto jednak wcześniej poradzić się lekarza - jeśli malec jest alergikiem, nawet niewinny rumianek może zaszkodzić.

Na przeziębienie dobry jest przede wszystkim kwiat lipy, rumianek i herbatka malinowa. Żadnego (poza uczuleniem) zagrożenia nie stanowi także kubek gorącego mleka z miodem, syrop z cebuli i nie lubiany zwykle przez dzieci, ale zdrowy czosnek.

Co za dużo to nie zdrowo

Witaminy są potrzebne do normalnego rozwoju i zdrowego funkcjonowania każdego organizmu. Trzeba jednak aplikować je "z głową". Przedawkowanie może być groźne.
- Witaminy podobnie jak wszystkie tabletki trzeba podawać dziecku rozsądnie - tłumaczy dr Izabela Konończuk, pediatra z białostockiej przychodni rejonowej. - Szczególnie groźne są podawane w nadmiarze witaminy A, C, D3 i żelazo.
Przedawkowanie witaminy C obciąża nerki i podrażnia przewód pokarmowy. Zbyt wiele witaminy A powoduje silne bóle głowy. Nadmiar D3 z kolei prowadzi do wapnicy nerkowej.
- Preparaty witaminowe dla dzieci są dostępne bez recepty - mówi dr. Konończuk. - Mimo to przed podaniem ich dziecku należy skonsultować się z lekarzem i w żadnym wypadku nie przekraczać zalecanej dawki specyfiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna