Nie płacą? Będą w rejestrze dłużników

(hel)
sxc.hu
Udostępnij:
Lokatorzy spółdzielni.

Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowej, którzy zalegają z czynszem ponad miesiąc trafią do Krajowego Rejestru Długu.

- Nasze dotychczasowe restrykcje wobec dłużników nie przynosiły oczekiwanych efektów - mówi Zdzisław Szorc, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. - Dlatego musieliśmy sięgnąć po tego typu środki.

Zaczęło brakować na inwestycje
W zasobach spółdzielni znajduje się ponad 3,8 tys. mieszkań. Najemcy, zarówno lokali usługowych, jak i mieszkalnych zalegają w sumie na około 800 tys. zł.

- Można powiedzieć, że każde mieszkanie zadłużone jest na 218 złotych - szacuje prezes. - Oczywiście, statystycznie. Większość lokatorów na szczęście płaci czynsz.

A tych, którzy tego nie robią spółdzielnia próbowała dyscyplinować w bardzo różny sposób. Najczęściej wyłączała ciepłą wodę, czy sygnał telewizji kablowej. Lokatorzy, którzy nie płacili przez kilka miesięcy byli wykluczani z członkostwa, a w skrajnych przypadkach, gdy czynsz nie był regulowany dłużej niż sześć miesięcy spółdzielnia występowała z wnioskiem o eksmisję do sądu.

Działania te nie przynosiły większego efektu.

- Być może dlatego, że brakuje lokali socjalnych i dłużnicy nie byli przekwaterowywani na bieżąco - przypuszcza prezes. - To powodowało wśród dłużników poczucie bezkarności.

Tymczasem wzrastające z roku na rok zadłużenie lokatorów doprowadziło do tego, że zaczynało brakować pieniędzy na inwestycje. A kierownictwo spółdzielni przyjęło sobie takie założenie, że co roku będzie remontować pięć, a nawet sześć budynków.

- Inwestycje prowadzimy ze środków własnych - zastrzega Szorc. - Chcemy też mieć finansową rezerwę.

Przedsiębiorcy się boją
Od lutego tego roku spółdzielnia wpisuje swoich dłużników do rejestru długów. A to oznacza, że pozbawia ich możliwości zakupów na raty, czy zaciągnięcia nawet najmniejszego kredytu w banku. - Konsekwencje tego są duże - przyznaje prezes. - Ale proszę zrozumieć, że nie mamy innego wyjścia.
Rozmówca dodaje, że ta decyzja spowodowała, że lokatorzy zaczęli spłacać zadłużenie, albo dogadywać się ze spółdzielnią w sprawie odroczenia terminu.

- Przedsiębiorcy przestraszyli się najbardziej. Zadłużenie z tytułu najmu lokali usługowych, w ciągu ostatniego miesiąca, zmniejszyło nam się o połowę - mówi Szorc. - Z najemcami mieszkań jest nieco gorzej, ale również zaczynają spłacać zaległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krysia
darek, daj spokój! Startuj do konkursów i obsadzisz swoimi i wtedy będzie dobrze i zrobisz rozpierduchę
e
egwegwg
Jakieś tematy zastępcze a Burmistrz Augustowa ogłosił konkurs na stanowiska dyrektorów:
- Przedszkola Nr 1 w Augustowie,
- Przedszkola Nr 4 w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,
- Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie,
- Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Augustowie (żona jest dyrektorem przedszkola nr 4).
Ciekaw jestem kto w komisji konkursowej zasiądzie. Taka komisja powinna być z udziałem mieszkańców, aby była nad tym jakaś kontrola społeczna a nie rozdawanie stołków pod stołem. Obstawiam, że zmian wielkich w tych obsadach nie będzie, no chyba że ktoś na celowniku jest pewnej osoby i ma być usunięty a wsadzony ma być swój. Chociaż większoś to sami swoi. Kilku tych samych dyrektorów na 1000000% procent konkurs ma wygrany. Czworeczki szczególnie mają fart? Chciałbym po rozegraniu konkursu zobaczyć listę dyrektorów przed i po. :-)
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie