Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie segregujesz śmieci? Będziesz płacić więcej

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Śmieci, których mieszkańcy sami nie posegregują, trafią do specjalnych urządzeń, które zrobią to za nich. Ale za dodatkową opłatą.
Śmieci, których mieszkańcy sami nie posegregują, trafią do specjalnych urządzeń, które zrobią to za nich. Ale za dodatkową opłatą.
Obojętnie, czy wyrzucasz jeden worek ze śmieciami dziennie, dwa, czy nawet trzy. I tak zapłacisz tyle samo. I to nie firmie zajmującej się ich wywozem, lecz gminie. Tak już w przyszłym roku będzie wyglądał system gospodarki odpadami na Mazurach i w całym kraju.

Jedna stawka za śmieci

Samorządy przygotowują się do wprowadzenia nowych zasad dotyczących wywozu śmieci. Zgodnie z przepisami, do końca roku wszystkie gminy powinny wyłonić firmy, które będą wywoziły odpady.
- Początkowo był pomysł, aby podzielić Ełk na kilka stref i w każdej ogłosić oddzielny przetarg na wywóz odpadów - mówi Andrzej Semeńczuk, naczelnik wydziału mienia komunalnego w ełckim ratuszu. - Jednak doszliśmy do wniosku, że będzie to niesprawiedliwie.

Jak wyjaśniają urzędnicy, mieszkańcy dwóch sąsiednich ulic, należących do różnych stref, mogliby płacić różne opłaty za wywóz odpadów.

Kto wygra przetarg, okaże się jeszcze w tym roku. Jednak jak się dowiedzieliśmy istnieje możliwość, że nie będzie to żadna z lokalnych firm. Do przetargu prawdopodobnie będą chciały stanąć duże ogólnopolskie przedsiębiorstwa. A to byłoby niekorzystne dla ełckich firm i ich pracowników, którzy mogliby nawet stracić pracę.

Pod koniec roku dowiemy się też, ile każdy ełczanin zapłaci za wywóz nieczystości.

Segreguj! To takie proste.

Śmieci z Ełku, tak jak z 11 innych mazurskich samorządów, będą trafiały do nowoczesnego wysypiska w Siedliskach. Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdy mieszkaniec danej gminy zapłaci taką samą stawkę. Bez względu na to, ile śmieci produkuje.

- Dzięki temu nie będzie opłacało się wywozić ich do lasu albo palić w piecach - dodaje Andrzej Semeńczuk. Czy warto będzie segregować śmieci? Tak. I to także ze względów finansowych.
- Jeśli w pojemniku na śmieci suche będą np. odpady mokre, wówczas opłata wzrośnie - wyjaśniają urzędnicy.

Dotyczy to zarówno mieszkańców domów, jak i bloków. Jednak w tym drugim przypadku ustalenie osoby, która nie segreguje śmieci będzie bardzo trudne. Dlatego wyższą stawkę za nieposortowane odpady będą płacili wszyscy lokatorzy.

Takie przynajmniej są pomysły urzędników. Jednak zanim podejmą jakąś uchwałę w tej sprawie, musi uprawomocnić się Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami. Ten przez samorząd województwa został uchwalony już kilka miesięcy temu. Uchylił go jednak wojewoda. Teraz sprawa rozstrzyga się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Jak segregować
- Odpady mokre - te, które trafią na kompostownię np. resztki i obierki z owoców i warzyw, skoszona trawa, rośliny i ziemia po kwiatach, trociny, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek czy odchody psów kotów itp.

- Śmieci suche - np. makulatura, pampersy, tworzywa sztuczne, opakowania z metali, tekstylia, szkło

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna