MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie stać cię na nowe meble? Mamy dla ciebie radę: Odnów je tanim kosztem! Dowiedz się o zaletach okleiny meblowej

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Nowe meble dom kuchni lub salonu to marzenie wielu osób, ale nie zawsze możemy sobie pozwolić na taki wydatek. Okleina meblowa może być odpowiedzią na twoje potrzeby! To niedrogi, a przy tym efektywny sposób na odnowienie starej szafy, stołu lub komody. Podpowiadamy, jaką okleinę meblową wybrać i jak ją przykleić.

Spis treści

Okleina meblowa – co to jest?

Okleina meblowa to cienka warstwa materiału wykończeniowego, zwykle wykonana z tworzywa sztucznego lub forniru, która nakłada się na powierzchnię zniszczonych mebli. Możemy ją dostać w arkuszach lub rolkach. Jej głównymi zaletami są niska cena oraz estetyczny wygląd. Przy niewielkim nakładzie finansowym możemy odmienić wygląd mieszkania. Współczesne okleiny są odporne na różnice temperatur – nie odkształcają się, nie tracą koloru i można je łatwo wyczyścić.

próbki oklein meblowych
Odnawianie starych mebli za pomocą okleiny meblowej może być ekscytującym projektem DIY, który pozwala odświeżyć swoje wnętrza, oszczędzając jednocześnie pieniądze. 123RF/dondigidonn

Okleina samoprzylepna może mieć różne wzory, kolory i tekstury, co pozwala na łatwe dopasowanie do różnych stylów wnętrz. Jest stosowana głównie do pokrywania płaskich powierzchni, takich jak blaty, fronty szafek czy półki, ale możemy jej użyć także do odnowienia innych elementów wyposażenia wnętrz, np. drzwi lub paneli ściennych.

Okleina meblowa – jakie są rodzaje?

Okleina meblowa samoprzylepna dostępna jest w różnych wariantach, ale do najchętniej wybieranych przez klientów należą:

  • okleiny z forniru – bardzo dobrze odzwierciedlają strukturę naturalnego drewna; do pomieszczeń, w których panuje wyższa wilgotność, warto wybrać fornir modyfikowany – lepiej znosi kontakt z wodą,
  • okleiny z PCV – wykonane są z tworzywa sztucznego, cechuje je trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość utrzymania w czystości. Pokryte są połyskującym nadrukiem,
  • okleiny trójwymiarowe z PCV – struktura 3D nadaje meblom oraz innym powierzchniom oryginalny wygląd.

Okleiny powinny przede wszystkim być odporne na wilgoć oraz różnice temperatur. Warto zapytać sprzedawcę, czy producent okleiny zadbał o to, aby nie zawierała ona szkodliwych dla zdrowia substancji. Wybierajmy tylko te produkty, które cieszą się na rynku dobrą opinią użytkowników.

Najmodniejsze okleiny meblowe

Jak już wspomnieliśmy, w sklepach znajdziemy naprawdę szeroki wybór oklein samoprzylepnych. Niesłabnącą popularnością cieszy się biała okleina meblowa. Jest to uniwersalny wybór, który sprawdzi się na frontach szafek kuchennych lub jako materiał wykończeniowy blatu i półek w łazience.

Tak wygląda okleina imitująca beton:

Obecnie wiele osób eksperymentuje ze stylami w mieszkaniu. Duże zainteresowanie wzbudza zwłaszcza aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim lub rustykalnym, w których jednym z dominujących kolorów, jest właśnie biały. Okleiny w stonowanych barwach są nie tylko estetyczne, ale również łatwo je dopasować do stylu wnętrza. Fani wnętrz w stylu loftowym z pewnością zainteresuje okleina imitująca beton lub w kolorze czarnym. Znakomicie się prezentuje zwłaszcza na blatach stołu.

Najpopularniejsze są jednak okleiny meblowe drewniane, czyli fornir. I nie ma co się dziwić. Wiele osób uwielbia meble z drewna i dodatki aranżacyjne wykonane z tego surowca. Możemy wybrać np. okleinę meblową dąb somma.

Okleina meblowa samoprzylepna – jak przyklejać?

Nie jest to trudne zadanie, niemniej wymaga od nas nieco precyzji. Na początek przygotuj powierzchnię mebla, czyli dokładnie ją odtłuść np. za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie zmierz powierzchnię szafki lub komody, na którą będziesz nakładać okleinę, aby upewnić się, że okleina będzie pasować. Używając noża tapicerskiego przytnij materiał, uwzględniając zapas na każdy bok mebla.

Zobacz, jak przykleić okleinę na mebel:

Aplikację okleiny meblowej samoprzylepnej zacznij od krawędzi mebla. Pamiętaj, aby cały czas wygładzać powierzchnię, np. za pomocą gumowego wałka. Dzięki temu unikniesz najgorszej rzeczy, jaka może się przydarzyć w trakcie naklejania, czyli pęcherzyków powietrza. Jeśli pomimo starań, zauważysz je na okleinie, przekłuj je igłą i wyrównaj powierzchnię.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna