Spis treści
Polskie firmy produkujące gry mają się świetnie
Polskie firmy produkujące gry komputerowe stale rosną siłę. Nasz rodzimy gamedev prężnie się rozwija, co widać także na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wycena akcji z tej gałęzi gospodarki sięga już kilkudziesięciu miliardów złotych. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną polską firmą deweloperską jest CD Projekt RED, który sławę zdobył dzięki Wiedźminowi, a głównie za sprawą trzeciej części przygód Geralta. Jego sukces miał powtórzyć Cyberpunk, ale poprzez premierowy falstart techniczny produkcji, firma tylko straciła. Obecnie jej akcje stoją na poziomie notowań z 2018 roku. CDP RED pracuje nad czwartą częścią Wiedźmina, która może pozwolić firmie wrócić na szczyt.
Kolejnym dużym studiem z Polski jest Techland, którego historia sięga początku lat 90. XX wieku. Najpierw firma zajmowała się tłumaczeniami, a następnie zaczęła tworzyć gry. Zaczęło się od:
- Crime Cities (2000),
- Chrome (2003)
- czy Xpand Rally (2004).
Przełom nastąpił dwa lata później za sprawą Call of Juarez. Strzelanka FPP w realiach dzikiego zachodu zdobyła serca graczy i w sumie wydano aż cztery gry z cyklu. Jeszcze większy sukces przyniosło Technlandowi Dead Island (2011). W 2015 roku pojawiło się jeszcze lepsze Dying Light, a w 2022 długo wyczekiwane przez graczy Dying Light 2. Gra sprostała oczekiwaniom graczy i krytyków.
11 Bit Studios zasłynęło jako studio, które nie boi się poruszania trudnych tematów. This War of Mine (2014) imponowało ciężkim, wojennym klimatem osaczenia, a Frostpunk (2018) skutym lodem bezwzględnym światem, w którym trzeba było przetrwać za wszelką cenę.
Warto wspomnieć także CI Games (dawniej City Interactive), które na początku XXI wieku masowo wypuszczało niezbyt ambitne, podobne do siebie strzelanki FPP w świetnych cenach. Przełom dla firmy nastał w 2010 roku za sprawą Sniper: Ghost Warrior. Krytycy znowu narzekali, ale graczom produkcja się spodobała. I zapoczątkowała długi cykl. W 2014 roku doczekaliśmy się polskiej odpowiedzi na Dark Souls za sprawą Lords of The Fallen.
W Polsce działa też mnóstwo mniejszych studiów deweloperskich, skupiających się na grach bardziej niszowych. Osiągają one sukces, ale na mniejszą skalę za sprawą określonej grupy, do której docierają. Na wyróżnienie zasługują jeszcze na pewno m.in.:
- Bloober Team,
- The Farm 51,
- Flying Wild Hog,
- Tha Astronauts,
- People Can Fly,
- Artifex Mundi
- czy PlayWay.
Najlepsze polskie gry komputerowe w historii
- A.D. 2044
- Ancestors Legacy
- Blair Witch
- Bulletstorm
- Call of Juarez
- Chernobylite
- Cyberpunk 2077
- Dead Island 1 i Riptide
- Dying Light 1 i 2
- Frostpunk
- Gears of War: Judgment
- Get Even
- Gorky 17
- Green Hell
- Irony Curtain: From Matryoshka with Love
- Książę i Tchórz
- Layers of Fear
- Lords of the Fallen
- Mortyr
- Observer: System Redux
- Outriders
- Painkiller
- Rustler
- Serial Cleaner
- Shadow Warrior 2
- Sniper: Ghost Warrior Contracts 1 i 2
- SUPERHOT
- Teenagent
- The Medium
- This War of Mine
- Tools Up!
- Wiedźmin 1, 2, 3
- Zaginięcie Ethana Cartera
Sprawdźcie, jakie są najlepsze polskie gry komputerowe w historii i w co warto zagrać!