Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko mur

Wojciech Nowicki
Drewniane ogrodzenie - tu  sztachety pomiędzy cokołami z klinkieru - to marzone rozwiązanie, gdy mieszkamy za miastem
Drewniane ogrodzenie - tu sztachety pomiędzy cokołami z klinkieru - to marzone rozwiązanie, gdy mieszkamy za miastem
Ogrodzenie domu i posesji musi nie tylko chronić. Powinno też zdobić. I komponować się z otoczeniem.

Solidny i wysoki parkan nie do przejścia, efektowny kamienny mur czy ażurowa siatka w fantazyjne wzory mogą skutecznie zachować kameralność naszego ogródka, zasłonić denerwujący widok, a przy tym dobrze komponować się z architekturą domu i gwarantować wrażenie przytulności.

Nie tylko beton

Nawet betonowe ogrodzenia prefabrykowane, coraz popularniejsze, mają często ozdobnie ukształtowaną powierzchnię, imitującą naturalny kamień czy klasyczne wzory kolumn. Estetyczne oraz szybkie i łatwe do wybudowania, mogą być lite lub ażurowe. Żelbetowe słupki z kanałami do zamocowania wypełniania oraz betonowe segmenty o długości do 2 m i 0,5-1,2 m wysokości stanowią trwałą konstrukcję, która wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności konserwacji.

Jednak to kamienne mury są niepowtarzalne. Równie solidne i trwałe, w dodatku starzeją się pięknie. Można wybudować dziki mur z nieobrobionych kamieni polnych lub łamanych w jednej płaszczyźnie, ułożonych w licu ogrodzenia. Nieregularny kształt elementów i siatka spoin powodują, że mur robi dystyngowane, efektowne wrażenie.

Ogrodzenie kamienne wymaga dużo przestrzeni, jest w stanie całkowicie zawładnąć otoczeniem, ale wrażenie ciężkości można zneutralizować pnącą się po ogrodzeniu zieloną roślinnością.

Warto pamiętać, że grubość kamiennej konstrukcji nie może być mniejsza niż 1/5 jej wysokości i powinna wynosić co najmniej 30 cm. Do kamieni twardych wybiera się gęstszą zaprawę, a lity mur powinno się dylatować (zachować szczeliny w konstrukcji) co 10 metrów.

Kamienna mozaika

Kamienne czy betonowe mury mogą wydawać się monotonne. Znakomitym uzupełnieniem takiej konstrukcji będą drewniane wypełnienia. Deski czy bale łączy się gwoździami ocynkowanymi lub ze stali nierdzewnej. Można też skorzystać z gotowych paneli. Są one zwykle impregnowane pod ciśnieniem, a jeśli drewno nie jest fabrycznie zabezpieczone przed pleśnią i grzybem, należy użyć bejcy, pokostu czy specjalnych impregnatów. Drewniane ogrodzenie dłużej przetrwa, jeśli umieścimy je na podmurówce.

Metalowe ogrodzenie z prętów lub pospawanych kształtowników delikatnie zaznaczy granice posesji, a ręcznie kuta krata podkreśli reprezentacyjny charakter rezydencji.

Z dostępem do światła

Mało efektownym, za to tanim sposobem na ogrodzenie terenu jest siatka. Z daleka prawie niewidoczna, nie ograniczy nam dostępu do światła. Mocuje się ją do słupków osadzonych w fundamencie z betonu. Zwykłe druciane siatki można zastąpić trwalszymi, wykonanymi z drutu pokrytego tworzywem. Należy dopilnować, aby siatka była dobrze naprężona, a z dołu i z góry powinny usztywniać ją wplecione linki lub drut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna