Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko papużki nierozłączki lubią mieć towarzystwo

(jaw)
Ara żółtobrzucha musi mieć towarzystwo. Jeżeli nie nasze, to drugiej przedstawicielki swojego gatunku.
Ara żółtobrzucha musi mieć towarzystwo. Jeżeli nie nasze, to drugiej przedstawicielki swojego gatunku.
Uroda bywa przekleństwem - na pewno w przypadku bajecznie kolorowych ptaków. Bo głównie ze względu na swoje ubarwienie stały się one już dawno obiektem pożądania człowieka.

Niebiesko-żółta olbrzymka

Ara żółtobrzucha to pokaźnych rozmiarów ptaszysko. Razem z ogonem mierzy nawet 90-95 cm. Ta papuga jest obiektem marzeń wielu miłośników zwierząt. Żeby stworzyć jej optymalne warunki, trzeba poświęcić wiele czasu i wcale niemało pieniędzy. I pamiętać, że ara w niewoli żyje nawet ponad 60 lat, więc decyzja o jej kupnie to zobowiązanie podjęte na całe życie.

W samotności wariują

Papugi są bardzo towarzyskie. Muszą kontaktować się z innymi osobnikami. Jeśli nie będzie to inny przedstawiciel ich gatunku, rolę tę przejmie właściciel. Jeśli chcemy, aby ara była naszym oswojonym gadającym pupilem, bardzo związanym ze swoim opiekunem, należy zdecydować się na pojedynczego osobnika. Ale wtedy konieczne są codzienne kontakty, wspólne zabawy, pieszczoty.

Często się zdarza, że papuga, która początkowo jest pupilem całej rodziny, po jakimś czasie nudzi się i "idzie w odstawkę". Całe dnie spędza zamknięta w klatce w pustym pokoju.

Poddany silnemu stresowi ptak dziczeje, staje się niekiedy agresywny, w skrajnych przypadkach nabawia się choroby psychicznej, objawiającej się np. niszczeniem upierzenia, nazywanym potocznie "skubaniem się".

Wiedząc, że nie możemy poświęcić papudze zbyt wiele czasu, powinniśmy od razu kupić parę ar. Ptaki przebywające razem zajmą się sobą, a opiekun będzie mógł czerpać przyjemność z obserwacji zachowań swoich podopiecznych. Ale pamiętajmy: przebywające razem ptaki nie będą już tak bardzo zżyte z opiekunem, a ich zdolności naśladowania mowy będą zdecydowanie uboższe. Jednakże w przypadku braku czasu jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna