MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucaj kartonów! Przydadzą się w ogrodzie. Użyźnią ziemią i ograniczą chwasty! Sprawdź, jak i do czego wykorzystać kartony w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Wykorzystanie kartonów do ściółkowania ziemi przed uprawą ma wiele zalet.
Wykorzystanie kartonów do ściółkowania ziemi przed uprawą ma wiele zalet. moisseyev/Getty Images
Zwykłe, tekturowe kartony przydadzą się w ogrodzie. Można wykorzystać je do ściółkowania grządek, poprawiają jakość ziemi, ale też ograniczają rozwój chwastów. Są także pomocne przy zakładaniu podwyższonych grządek i kompostownika. Sprawdź, jakie zastosowanie w ogrodzie mają kartony.

Spis treści

Kartony do ściółkowania grządek

Do grona klasycznych materiałów ściółkujących zalicza się kora, zrębki, kompost oraz agrowłóknina, ale glebę możemy też okrywać innymi, mniej popularnymi materiałami. Jednym z nich jest karton, który choć wydaje się mało praktyczny i nieestetyczny, w ogrodzie może sprawdzać się zaskakująco dobrze. Karton pozwala utrzymać wilgotne podłoże, hamuje rozwój chwastów i rozkłada się dość wolno, stopniowo wzbogacając podłoże w materię organiczną. Rozkładający się karton jest też doskonałą pożywką dla dżdżownic, którym stwarza idealne warunki do rozwoju.

Oczywiście, nie każdy karton nadaje się na ściółkę. Nie można go też tak po prostu rozłożyć na powierzchni gleby i o nim zapomnieć.

Sprawdź: Co to jest permakultura w ogrodzie i dlaczego warto ją stosować

Jakie kartony nadają się na ściółkę?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że karton przeznaczony do ściółkowania musi być jak najbardziej naturalny, szary, niezadrukowany i niepokryty lakierem, farbą czy folią (nieprzydatne są np. kartony po sokach i inne podobne opakowania). Nie powinien być też zabrudzony olejami, chemikaliami czy smarami, które mogłyby przeniknąć z niego do podłoża. Przed użyciem należy też oczyścić go z naklejek, etykiet, taśm, plastików czy metalowych elementów.

Jak ściółkować grządki kartonami?

Kiedy mamy już przygotowany odpowiedni karton, rozkładamy go płasko na ziemi na zakładkę (pomiędzy kawałkami nie powinno być wolnych przestrzeni), tworząc rodzaj kartonowej maty. Aby uniknąć powstawania wolnych przestrzeni między matą i glebą, karton zwilżamy wodą i dokładnie dociskamy do podłoża. Ponieważ jednak po wyschnięciu karton się deformuje, a przy wietrznej pogodzie może zostać rozwiany po okolicy, należy obciążyć jego boki kamieniami i pokryć powierzchnię ściółką (np. korą), która nie tylko pozwoli utrzymać go na miejscu, ale też stworzy bardziej

Gdzie najlepiej sprawdzi się kartonowa ściółka?

Przede wszystkim w ogrodach, które chcemy prowadzić bez kopania (tzw. „no dig”). Rozpoczynając taką uprawę, zwykle mamy problem z zachwaszczoną glebą, dlatego latem wybrane stanowisko należy pokryć kartonami (pomogą zniszczyć chwasty), a jesienią rozłożyć na nich warstwę przekompostowanego obornika i naturalną ściółkę (np. liście, kompost). Tak przygotowane stanowisko zostawiamy do wiosny, aby wszystkie materiały się rozłożyły i stworzyły żyzne podłoże do uprawy roślin.

Karton może też stanowić dobry podkład przy zakładaniu podwyższonych grządek, bo nie tylko zapobiegnie przerastaniu chwastów z gruntu do podłoża znajdującego się w skrzynkach, ale też zwabi pożyteczne dżdżownice, które cenią sobie kartonowe odpady i zawartą w nich celulozę (przydaje się im m.in. do budowy kokonów).

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać ogród metodą "no dig", czyli bez kopania

Gdzie jeszcze przyda się ściółka z kartonów?

Z tego samego powodu możemy wyściółkować kartonami stanowiska pod kompostownik (pojawi się więcej dżdżownic, które szybciej przetworzą materię organiczną zebraną na pryzmie). Kartonem można też ściółkować międzyrzędzia w ogrodzie użytkowym, w którym uprawiamy krzewy owocowe i drzewka. Warto go wtedy okryć dodatkowo np. warstwą ściętej trawy. Taka ściółka pozwoli nie tylko skutecznie ograniczyć rozwój chwastów, ale też zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby, użyźni podłoże, ustabilizuje jego temperaturę i zwabi pożyteczne dżdżownice.

Kartonowa ściółka sprawdzi się też w tunelu z pomidorami, wtedy kartony można okryć dodatkowo warstewką podłoża lub kompostem. Przed zimą możemy też przykryć kartonami opustoszałe rabaty w warzywniku. Dzięki temu wiosną nie będziemy mieć problemu z chwastami, za to znajdziemy sporo pożytecznych dżdżownic. Gleba szybciej się też wiosną nagrzeje, a zimą straci mniej składników odżywczych.

O tym pamiętaj, ściółkując ziemię kartonami

  • Jeśli w ogrodzie warzywnym nie okryjemy kartonów żadną dodatkową ściółką, powinniśmy obciążyć je po bokach np. kamieniami lub deskami, aby nie zwiał ich wiatr.
  • Trzeba też pilnować, aby kartony były przez cały czas wilgotne, inaczej się zdeformują i nie przykryją szczelnie podłoża.
  • Karton rozkłada się wolniej niż inne organiczne ściółki, dlatego jego resztki zalegające wiosną w warzywniku można zebrać i wyrzucić na kompost, gdzie dokończy się proces ich rozkładu.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie wyrzucaj kartonów! Przydadzą się w ogrodzie. Użyźnią ziemią i ograniczą chwasty! Sprawdź, jak i do czego wykorzystać kartony w ogrodzie - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna