MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Kościele katolickim. Wierni święcą palmy w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W Kościele katolickim wierni obchodzą dziś Niedzielę Palmową, zwaną też Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Jakie są zwyczaje i obrzędy, kiedy wypada Niedziela Palmowa? Jak zrobić palmę wielkanocną? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Niedziela Palmowa 2024. Co to za święto i kiedy wypada?

Niedziela Palmowa, podobnie jak Środa Popielcowa czy święta wielkanocne jest świętem ruchomym, nie mającym przypisanej na stałe daty w kalendarzu. Jak podaje kalendarz liturgiczny, niedziela palmowa może wypaść między 15 marca a 18 kwietnia. Niedziela Palmowa w 2024 roku wypada 24 marca.

Niedziela Palmowa, zwana jest też Niedzielą Męki Pańskiej. Obchody w Polsce sięgają średniowiecza. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa

Hajnowianie świętują Niedzielę Palmową. W kościele Św. Cyryla i Metodego odbyła się tradycyjna procesja z palmami

Co oznaczają palmy w Niedzielę Palmową?

W Kościele katolickim wierni tego dnia święcą palmy na pamiątkę gałęzi palmowych, które lud rzucał przed Jezusem Chrystusem wjeżdżającym na ośle do Jerozolimy. Są one symbolem męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego w XI w.

W Polsce palmy stanowią najczęściej wiązanki gałęzi wierzby z pąkami, zwanymi baziami czy kotkami, ale można je wykonać również z innych materiałów. Wyróżnia się trzy najbardziej popularne typy palemek w Polsce:

  • Palma wileńska – z różnych rodzajów traw i drobnych kwiatów, suszonych i barwionych na różne kolory ciasno owiniętych wokół kijka/w formie wałeczka, długość od 20 cm do 50 – 70 cm, spopularyzowana przez Cepelię, popularna szczególnie w dużych miastach;
  • Palma kurpiowska – z bibułowych ręcznie wykonywanych kwiatów, przymocowanych do leszczynowego (lub z młodej sosny) pręta oplecionego dodatkowo borówką, jałowcem, bukszpanem; długość od 2 metrów do 10 metrów;
  • Palma z południa Polski – kilkunastometrowe pręty wierzbowe, wiklinowe albo leszczynowe przewiązane rytmicznie szpagatem lub rzemieniem; na górze czub ze sztucznych kolorowych kwiatów, bazi, bukszpanu, cisu; doczepione kolorowe wstążki.

Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Przed laty wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

Niedziela Palmowa w Czyżewie. Barwny korowód przeszedł ulicami

Obchody Niedzieli Palmowej

W całym kraju w Niedzielę Palmową odbywać się będą nabożeństwa. O godz. 11 w archikatedrze białostockiej odbędzie się liturgia Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka. Celebrację rozpocznie poświęcenie palm przed kościołem i uroczysta procesja do świątyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna