Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni ocenili miasto

Łukasz Wiśniewski [email protected]
sxc.hu
Znamy wyniki badań potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców Białegostoku.

Ogólne centrum, w którym będzie można uzyskać porady prawne i psychologiczne oraz potrzeba tłumacza języka migowego. Takie m.in. wnioski podały osoby niepełnosprawne w badaniu ankietowym, jakie przeprowadził białostocki urząd miejski. Badania miały pokazać potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców i pomóc urzędnikom w planowaniu inwestycji. Ankiety urzędu wypełniło 1,5 tys. osób.

- Chcieliśmy dowiedzieć się, czego brakuje osobom niepełnosprawnym w mieście - wyjaśnia Adam Kurluta, dyrektor Departamentu ds. Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Opinie zbierano przez pierwsze półrocze br. Ankieterzy byli m.in. w Miejskim Zespole ds. Orzekania Niepełnosprawności, urzędzie pracy, placówkach rehabilitacyjnych i edukacyjnych.
- Staraliśmy się być tam, gdzie można spotkać osoby niepełnosprawne - mówi Barbara Susz-czyńska, kierowniczka referatu ds. osób niepełnosprawnych.
Wypowiedzieć się mogli sami zainteresowani oraz ich opiekunowie.

Potrzeb jest wiele
Z zebranych materiałów wynika, że osoby niepełnosprawne najbardziej narzekały na ogólny brak dostępu do informacji w mieście.

- Obecnie nie ma w Białymstoku jednego miejsca, gdzie można uzyskać kompleksową obsługę prawną czy spotkać się na przykład ze specjalistami z ZUS-u lub czy NFZ-u - interpretuje wyniki Suszczyńska.

Innym ważnym problemem, jaki wynika z badań, jest też to, że respondenci mało wiedzą o organizacjach pozarządowych działających w naszym mieście.
- Z ankiet wynika, że 49 proc. osób niepełnosprawnych nie ma świadomości, że może zwrócić się o pomoc do NGO-sów - dodaje kierowniczka.

Innymi potrzebami, jakie często wskazywali białostoccy niepełnosprawni, są: wciąż widoczne bariery architektoniczne w mieście, długie kolejki na rehabilitację i do specjalistów medycznych.
- Na to nie mamy wpływu. Nie przeskoczymy kolejek do lekarzy - wyjaśnia Suszczyńska.

Urząd bierze się do pracy
W odpowiedzi na wyniki ankiet urząd miejski w każdym departamencie szkoli już urzędników z języka migowego.

- Skoro jest taka potrzeba, to trzeba wprowadzić takich ludzi - wyjaśnia Suszczyńska.
W najbliższym czasie ma powstać też Miejskie Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, które skupi w sobie prawników, specjalistów z ZUS-u i NFZ-u.
- To ważna potrzeba. Jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądało, ale chcemy mieć nad tym kontrolę i móc weryfikować działalność centrum - dodaje Kurluta.

Inwestycja prawdopodobnie ruszy w przyszłym roku. Możliwe, że nowe centrum informacji powstanie przy ul. św Rocha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna