Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące dane. Jest nas coraz mniej

Izabela Krzewska [email protected]
Liczba mieszkańców powiatu hajnowskiego w ciągu najbliższych 25 lat zmniejszy się ponad trzykrotnie!

O 1/5 spadnie liczba osób w powiatach bielskim, sokólskim i siemiatyckim. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, tak się stanie z powodu niskiego przyrostu naturalnego i coraz intensywniejszej migracji za granicę oraz do atrakcyjniejszych regionów Polski. - Jeśli tak dalej pójdzie, może zabraknąć u nas rąk do pracy, a państwo będzie musiało utrzymywać starzejące się społeczeństwo - ostrzegają eksperci.

Ubywa mieszkańców, ale nie wszędzie

Jak wynika z prognoz GUS, z problemem spadku liczby ludności borykać się będzie większość naszych powiatów z wyjątkiem... białostockiego. Tu do 2035 r. przybędzie blisko 10 tysięcy mieszkańców (+7 proc.). Głównie na skutek migracji z innych części Polski i... Białegostoku. W ciągu 25 lat ze stolicy regionu ubędzie zaś 6,6 tys. osób.

- Spadek liczby ludności w samym Białymstoku jest relatywnie niski - uważa dr Cecylia Sadowska-Snarska, specjalista ds. rynku pracy z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. - Związany jest raczej z tym, że część mieszkańców buduje swoje domy w pobliskich gminach i tam mieszka (co stanowi element ogólnoświatowego trendu - przyp. red.), zaś pracę wykonuje wciąż w mieście. Stąd też mamy do czynienia ze wzrostem liczby mieszkańców w pow. białostockim.

W innych miastach tzw. ściany wschodniej, tj. w Rzeszowie czy Lublinie, liczba mieszkańców zmniejszy się odpowiednio o 2,2 proc. i 12 proc. Ale w Suwałkach liczba zamieszkałych praktycznie nie ulegnie zmianie, wzrośnie zaś w Olsztynie. A także w dużych ośrodkach, tj. Krakowie czy Warszawie. W stolicy za 25 lat przybędzie np. 147,4 tys. osób.

Coraz mniej dzieci przychodzi na świat

Jednak na wielkość zaludnienia w pow. monieckim i siemiatyckim nie będzie miała istotnego wpływu migracja zagraniczna. Według prognoz nawet więcej osób powróci niż wyjedzie z kraju. - Większy odpływ ludności nastąpi w związku z migracją wewnątrz kraju. Są to liczby rzędu 500-600 osób, przy napływie 340-440 osób w roku - tłumaczy Ewa Kamińska-Gawryluk, dyr. białostockiego oddziału GUS.

- Większe znaczenie będzie miał w 2035 r. ujemny przyrost naturalny, czyli duża liczba zgonów w stosunku do urodzeń.

To główna przyczyna zmniejszenia się liczby ludności w całym woj. podlaskim. Zgodnie z prognozą demograficzną, szczególnie wysoki spadek przyrostu naturalnego nastąpi po 2020 r. Na jego ujemne wartości składa się głównie obniżający się poziom urodzeń. O ile w latach 2000-2009 rodziło się na Podlasiu 11-12 tys. dzieci rocznie, to po 2020 roku liczba urodzeń spadnie do 9,4 tys. w 2025 roku - do 8 tys. i do tylko 7,5 tys. w 2035 roku.

Mniej młodzieży to zamykanie szkół i zwolnienia wśród nauczycieli. Ale to nie jedyny problem. Ludność woj. podlaskiego wyraźnie się "starzeje".

- Coraz mniej osób w wieku produkcyjnym oznacza mniejszy dochód narodowy - tłumaczy Zbigniew Sulewski, ekonomista z Centrum im. A. Smitha. - Będzie więcej osób pobierających zasiłki, renty, emerytury, trzeba będzie finansować dla nich domy spokojnej starości.

Ekspert przypomina jednak, że takie prognozy mają tylko charakter ostrzegawczy.

- Wskazują, jakie należy podjąć działania, żeby negatywny scenariusz się nie sprawdził. Np. rozwijając gospodarkę. Wówczas rynek zatrudnienia będzie bardziej sprzyjał powrotowi do pracy po urlopie wychowawczym, a tym samym ludzie nie będą obawiać się decyzji o posiadaniu potomstwa. Silna gospodarka będzie też skutkowała wzrostem wynagrodzeń, a to zahamuje też procesy migracji zarobkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna