Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidoczny i ciepły

Agnieszka Zalewska
Po sezonie grzewczym trzeba wyczyścić kanał grzewczy
Po sezonie grzewczym trzeba wyczyścić kanał grzewczy
Grzejniki kanałowe to znakomite rozwiązanie do pomieszczeń z dużymi przeszkleniami. A ich jedynym śladem w pomieszczeniu jest metalowa lub drewniania kratka w podłodze.

Grzejniki kanałowe mogą być stosowane do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, handlowych, sportowych i innych. Są to jednostki grzewcze przystosowane do montażu pod poziomem podłogi w specjalnym kanale często zwanym też wanną. Umieszcza się je wzdłuż drzwi tarasowych, szerokich okien, wzdłuż ścian wewnętrznych i w narożnikach. Zainstalowane w pobliżu dużych przeszkleń tworzą rodzaj kurtyny powietrznej, która jest skuteczną barierą dla chłodu. Ponadto pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, bez potrzeby zwiększania mocy elementu grzejnego.

Ciepło z podłogi

Sercem wszystkich grzejników tego typu jest nowoczesny wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej. Mała pojemność wodna (10-krotnie mniejsza niż np. w tradycyjnych grzejnikach płytowych) umożliwia grzejnikom kumulację niewielkiej ilości ciepła i szybką reakcję na zmiany temperatury otoczenia. Elementy grzejne nagrzewają się błyskawicznie i bardzo szybko stygną, jeśli w pomieszczeniu zaczyna być zbyt ciepło.

Szybka reakcja grzejnika na zmiany temperatury pozwala uniknąć strat spowodowanych dużą bezwładnością urządzenia. Koszty ogrzewania zmniejszają się nawet o 20%, gdyż dostarczana jest tylko ilość ciepła potrzebna do utrzymania stałej temperatury. Brak wahań temperatury zapewnia wysoki komfort przebywania w pomieszczeniach. Grzejniki kanałowe często zwane są także konwektorami kanałowymi. Nazwa ta wynika ze sposobu, w jaki grzejniki oddają ciepło do otoczenia (zasada konwekcji, czyli unoszenia ciepłego powietrza).
Moc grzania można "wzmocnić", wentylatorami sterowanymi za pomocą mikroprocesora. Wentylatory nadmuchując ciepłe powietrze zwiększają jego wydajność. Dzięki temu rozwiązaniu można pokusić się np. o zamontowanie grzejnika mniejszego, który w połączeniu z wentylatorem stworzy urządzenie o większej mocy.

- Zakres mocy tych urządzeń wynosi 155 - 6155 W, zatem można dobrać grzejnik odpowiednio do potrzeb danego pomieszczenia, mówi Małgorzta Kerntopf-Zalewska, ekspert marki Purmo, firmy zajmującej się produkcją grzejników. Najczęściej grzejniki kanałowe występują jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Niekiedy spotyka się połączenie grzejników kanałowych z ogrzewaniem podłogowym.

Montaż i użytkowanie

Montaż grzejników warto uwzględnić na etapie planowania inwestycji, wtedy wykonanie zagłębienia w podłodze będzie najłatwiejsze i najmniej kosztowne. Grzejniki oferowane są w komplecie z kanałami wykonanymi z poliestru lub ze stali, o głębokość od 9 do nawet 72 cm.

Wykończeniowym elementem grzejnika kanałowego jest kratka, która może być wykonana z aluminium naturalnego lub lakierowanego oraz z drewna dębowego lub jesionowego.

Kratki zostały zaprojektowane tak, aby zasłaniały maksymalnie 30% powierzchni światła kanału. Jeśli zasłonięta jest większa część, to grzejnik uzyskuje mniejszą moc cieplną. Eksploatując grzejnik kanałowy w sezonie grzewczym, nie należy zasłaniać go np. dywanem lub stawiać na kratce jakichkolwiek mebli.
Nie należy montować kanałów w miejscach gdzie jest przewidywany duży ruch pieszy. Istotną sprawą jest utrzymanie odpowiedniej czystości wewnątrz wanny. Mimo iż kratki są bardzo atrakcyjne, to po zakończeniu sezonu grzewczego warto je zdjąć, odkurzyć kanał i lamele wymiennika, a w miejsce kratki założyć specjalną zabudowę, np. z drewna w kolorze podłogi. W ten sposób nieużywany latem grzejnik nie będzie się brudził. Ma to szczególne znaczenie, gdy grzejnik zamontowany jest np. w pobliżu balkonu czy drzwi tarasowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna