MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa podstawa programowa z religii. Będą kolejne zmiany w tym przedmiocie?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowe treści nauczania obowiązywać będą nie tylko w przedmiotach obowiązkowych, ale także na religii. Zmianę związaną ze stworzeniem nowej podstawy programowej do tego przedmiotu zapowiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Z kolei Barbara Nowacka mówiła o kolejnej już reformie w zakresie lekcji religii – ograniczeniu liczby tych zajęć.

Spis treści

Nowa podstawa programowa z religii. Jest zapowiedź

Jednym z głównych tematów 398. zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie były lekcje religii. Mówiono m.in. o roli katechetów i katechezy w szkołach i budowania porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Biskup Wojciech Osial podkreślił również, że powstanie zespół, który przygotuje nową podstawę programową z religii.

krzyż na ścianie
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zapowiedział, że powstanie zespół, który przygotuje nową podstawę programową z religii. fot. Mariusz Kapała

– W tej podstawie lekcja religii rzymskokatolickiej będzie bardziej pokazana w jej wymiarze kulturowym, wychowawczym, społecznym, historycznym. Natomiast jeśli chodzi o środowisko parafii, został powołany zespół, który określi i przygotuje dokumenty ramowe pokazujące formację katechetyczną w parafii, ale na bazie założeń katechumenatu. Ma to być formacja katechumenalna, gdzie jest głoszony kerygmat, gdzie jest głoszone Słowo Boże, jest odpowiedź człowieka i gdzie człowiek wchodzi do wspólnoty i wzrasta w wierze – mówił przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Biskup Osial zwrócił się także z apelem do ministerstwa, ale też rodziców.

– Apelujemy do ministerstwa, aby zauważyło wolę i decyzję rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają dzieci, młodzież na lekcje religii – to jest 80 proc. w skali całej Polski – żeby zauważyć ten głos. Ale jednocześnie apelujemy, prosimy samych rodziców, aby też zaangażowali się, włączyli się w pozytywne pokazywanie lekcji religii, w ich obronę. To jest też prośba do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby takie działania były podejmowane. Powinna połączyć nas wspólna troska o to dobro lekcji religii w szkole – mówił.

Jakie zmiany na lekcjach religii?

Przypomnijmy, że oprócz zapowiedzi nowej podstawy programowej z religii, uczniów już teraz czekają zmiany w zakresie tego przedmiotu. Oceny z religii lub etyki nie będą widniały na świadectwie ukończenia szkoły (począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a więc od przyszłego zakończenia roku) i nie będą wliczały się do średniej ocen.

Ponadto Barbara Nowacka zapowiedziała, że od 1 września 2025 roku lekcje religii mają zostać ograniczone. Obecnie są to dwie godziny lekcyjne w tygodniu, a ma być jedna.

– Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. – poinformowała we wtorek, 18 czerwca, w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka.

W czasie zebrania Episkopatu bp Osial został zapytany, czy rząd dąży do ograniczenia lekcji religii.

– Biskupi to widzą. Jest przygotowane stanowisko w sprawie działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Biskupi cały czas są otwarci na dialog. Podkreślamy, że wszelkie zmiany w zakresie organizacji lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. W rozmowach z ministerstwem podkreślamy cały czas, że konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia, a porozumienie zakłada zawsze zgodę na razem wypracowane stanowisko – odpowiedział.

Z kolei ministra edukacji zaznacza, że „jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i (…) naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach”. Barbara Nowacka zapowiedziała też, że lekcje religii będą odbywać się międzyklasowo. Niebawem ma pojawić się rozporządzenie ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Źródła: PAP, EKAI.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa podstawa programowa z religii. Będą kolejne zmiany w tym przedmiocie? - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna