Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O jedno miejsce na stomatologii walczą dwadzieścia cztery osoby

(mg)
Opr. graf. R. Mogilewski
Publiczne szkoły wyższe zakończyły już zapisy kandydatów na studia.

Kierunek lekarski, prawo i logistyka cieszą się największą popularnością wśród przyszłych studentów. Takie są wyniki ogłoszonej właśnie rekrutacji na białostockich uczelniach publicznych. Kto zostanie przyjęty na wymarzone studia okaże się w przyszłym tygodniu.

Białostocki maturzysta z białostockiego VIII LO Mateusz Kulesza wybrał studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej.

- Motoryzacją i samochodami interesuję się od dawna, dlatego wybrałem właśnie takie studia. Poza tym po ukończeniu kierunków technicznych, łatwiej jest znaleźć pracę - mówi Mateusz Kulesza.
Nowość się sprawdziła

Politechnika Białostocka zakończyła już rejestrację kandydatów. Na studia I stopnia zgłosiło się tam blisko 9,5 tysiąca chętnych. To blisko trzy razy więcej niż miejsc przygotowanych na pierwszym roku.
- Najwięcej osób zarejestrowało się na logistykę - 856 kandydatów, budownictwo - 758 chętnych i gospodarkę przestrzenną - 720 - wymienia Agnieszka Halicka, przedstawicielka Politechniki Białostockiej.

Dużą popularnością cieszą się także: zarządzanie i inżynieria produkcji (622 zarejestrowanych), automatyka i robotyka (614), mechanika i budowa maszyn (617) oraz informatyka (588). Z zainteresowaniem maturzystów spotkała się również biotechnologia, czyli tegoroczna nowość. Studia na tym kierunku wybrało 357 osób. Pierwsze wyniki kwalifikacji politechnika ogłosi 10 lipca. Potem będzie trzy dni na potwierdzenie chęci studiowania.

Rejestrację kandydatów zakończył także Uniwersytet w Białymstoku, który na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich przygotował 2680 miejsc. Kandydatów jest prawie 6200. Największą popularnością cieszy się prawo.

- Tu o przyjęcie stara się ponad 800 osób. Już tradycyjnie duże zainteresowanie jest pedagogiką i ekonomią - na oba kierunki zarejestrowało się ponad 600 kandydatów. Dziesięć osób na jedno miejsce jest na bezpieczeństwie narodowym - mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku.
Przypomina, że o wynikach rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani 11 lipca. Informacje te pojawią się na ich indywidualnych kontach internetowych w systemie IRK przed południem. Na dostarczenie dokumentów zakwalifikowani będą mieli czas do 15 lipca.

- 26 lipca ruszy natomiast rekrutacja uzupełniająca na kierunkach, na których chętnych w pierwszym terminie było mniej niż miejsc - dodaje Katarzyna Dziedzik.

Medycyna znowu oblężona

Częściową rejestrację kandydatów zakończył też Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Chodzi o kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny oraz farmację. Już tradycyjnie zgłosiło się kilka tysięcy kandydatów.

- Po studiach lekarskich można znaleźć pracę. To jedna z przyczyn tej popularności - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB.

O 160 miejsc na kierunku lekarskim walczy 3167 kandydatów. O jedno miejsce na lekarsko-dentystycznym starają się 24 osoby. Farmacja to 671 kandydatów na 90 miejsc. Pierwsza lista wstępnie zakwalifikowanych na te studia ukaże się 9 lipca.

Na pozostałe 11 kierunków w UMB rekrutacja potrwa do 11 lipca. Chodzi m.in. o pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, analitykę medyczną, czy położnictwo. Tu wstępne wyniki zostaną ogłoszone 17 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna