Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O OFE i emeryturze częściowej

Ewa Wyrwas
Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Anatol Chomicz
Na pytania naszych Czytelników podczas piątkowego dyżuru odpowiadała Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mój mąż był członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zmarł. Czy mogę odzyskać pieniądze jakie zostały w OFE?

Tak. Po zmarłym, który był członkiem otwartego funduszu emerytalnego, można odzyskać opłacane składki z OFE jak i część składek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu należy zgłosić się do OFE, którego uczestnikiem była osoba zmarła. Nie ma potrzeby korzystania z ofert pośredników za dodatkową opłatą. Bywa, że nie orientujemy się, do jakiego funduszu mamy się udać, wówczas z pomocą może przyjść ZUS. Posiadając dane osoby zmarłej i udowadniając swój interes prawny można uzyskać potrzebne informację.

Proszę o wyjaśnienie, na jakich zasadach przysługuje emerytura częściowa.

Emerytura częściowa przysługuje ubezpieczonym, mającym ukończony wiek 62 lata przez (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), którzy mają udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe, wynoszące odpowiednio: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Przy ustalaniu stażu emerytalnego, wynoszącego 35-40 lat, będą przyjęte wszystkie okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe, w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Okresy te - gdy będą zbyt krótkie - mogą być uzupełnione, do wymaganych 35-40 lat, okresami pracy w gospodarstwie rolnym lub okresami prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także okresami pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jeżeli wnioskodawca utracił prawo takiej do renty). Emerytura częściowa wynosi 50 proc. kwoty emerytury obliczonej w całości według nowych, zreformowanych zasad. Podstawę obliczenia kwoty emerytury, przyjętej do ustalenia emerytury częściowej, stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Kwota ta uwzględnia należne ubezpieczonemu waloryzacje (roczne i kwartalne) składek i kapitału początkowego. Emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodów - bez względu na to, z jakiego tytułu są one osiągane. Osoba, która ubiega się o emeryturę częściową, dla jej uzyskania nie musi rozwiązywać stosunku pracy. Prawo do emerytury częściowej może jednak ulec zawieszeniu na wniosek emeryta. Osoba, której przyznana zostanie emerytura częściowa, może w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji (w terminie przewidzianym na uprawomocnienie się decyzji) wycofać wniosek o emeryturę częściową.

Po osiągnięciu właściwego wieku emerytalnego, ustalonego indywidualnie według daty urodzenia przysługuje prawo złożenia wniosku o przyznanie pełnej emerytury. Należy jednak pamiętać, że przy ustalaniu wysokości pełnej emerytury podstawa jej obliczenia będzie pomniejszona o wypłaty emerytury częściowej. Do pomniejszenia oblicza się emeryturę częściową brutto czyli przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna