MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Objawy zaćmy często są nietypowe. Na te problemy zwróć uwagę, bo katarakta prowadzi do ślepoty. Zobacz, z czym można pomylić symptomy

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zaćma to choroba powodująca znaczne pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę. Pierwsze objawy zaćmy często są jednak trudne do rozpoznania. Zobacz, na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zaćma to choroba powodująca znaczne pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę. Pierwsze objawy zaćmy często są jednak trudne do rozpoznania. Zobacz, na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. svetlana15/123RF
Zaćma to częsta choroba oczu, która prowadzi do pogorszenia się wzroku, a nieleczona kończy się nawet ślepotą. Choć diagnozowana jest głównie osób po 50. roku życia, może rozwinąć się w młodszym wieku, zwłaszcza u pewnych pacjentów – czynniki ryzyka to m.in. cukrzyca typu 2 czy krótkowzroczność. Wczesne wykrycie zaćmy jest kluczowe dla powodzenia leczenia, jednak choroba często jest wykrywana późno. Powodem są mało specyficzne objawy zaćmy, które łatwo pomylić z oznakami zmęczenia, niewyspania czy niedoborów witamin. Wyjaśniamy, na jakie pierwsze symptomy katarakty zwrócić uwagę, jak ją diagnozować i leczyć, a także komu przysługuje operacja zaćmy na NFZ.

Spis treści

Jakie są pierwsze objawy zaćmy? Niepokojące symptomy mogą mylnie wskazywać na zmęczenie oczu

Pierwsze objawy zaćmy to przede wszystkim określone zaburzenia widzenia. Warto jednak wiedzieć, że oznaki choroby mogą być niespecyficzne, dlatego pacjenci często zgłaszają się do okulisty już w zaawansowanym stadium jej rozwoju.

Zaćma nie jest przy tym problemem rzadkim. Obecnie wady wzroku ma ok. 75 proc. Polaków, a tendencja do ich rozwoju i pogłębiania się ciągle wzrasta. Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje ponad 800 tys. osób, a liczba nowych przypadków z każdym rokiem stale się powiększa. Według informacji Instytutu Ochrony Zdrowia co trzeci Polak nigdy jednak nie był u okulisty nawet w momencie pogorszenia się wzroku. Tymczasem nieleczona zaćma prowadzi nawet do ślepoty!

Czym jest zaćma, inaczej katarakta?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to schorzenie polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. W 90 proc. przypadków choroba jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Dotyczący jednak nie tylko osób starszych, bo na zaćmę chorują również osoby z cukrzycą, krótkowzroczne, a czasami nawet dzieci.

Jak powstaje zaćma? W wyniku starzenia się organizmu dochodzi do stwardnienia naczyń, które doprowadzają do soczewki ciecz wodnistą – płyn odżywiający elementy gałki ocznej. Gdy ilość cieczy wodnistej jest zmniejszona, dochodzi do niedożywienia soczewki, a w konsekwencji do utraty jej sprężystości i przejrzystości.

Dowiedz się również: Jakie czynności mogą prowadzić do pogorszenia wzroku oraz rozwoju wielu chorób

Czynniki ryzyka rozwoju zaćmy oka

Katarakta rozwija się głównie w wyniku procesie starzenia się organizmu. Jednak wpływ na jej rozwój mają również inne czynniki. Należą do nich m.in.:

 • urazy gałki ocznej,
 • krótkowzroczność,
 • przewlekłe przyjmowanie kortykosteroidów,
 • nieprawidłowo leczone choroby tarczycy,
 • cukrzyca,
 • dieta uboga w antyoksydanty,
 • stosowanie przez matkę podczas ciąży leków na różyczkę lub żółtaczkę zakaźną.

Sugeruje się, że nieprawidłowo leczona cukrzyca i przewlekłe choroby tarczycy, w tym niedoczynność i nadczynność tarczycy mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy u osób w młodym wieku. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej glikemii przez osoby chore na cukrzycę, a w przypadku chorób tarczycy – uregulowanie hormonów, w tym tyreotropiny (TSH), trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4).

Operacja zaćmy na NFZ. Komu przysługuje bezpłatna operacja katarkty?

Leczenie zaćmy odbywa się tylko za pomocą operacji okulistycznej. Obecnie istnieje możliwość całkowitej refundacji laserowej korekcji katarakty, jednak pacjent musi spełniać określone kryteria, w tym:

 • stwierdzenie zmętnienia soczewki w trakcie badania z użyciem biomikroskopu,
 • ostrość wzroku do dali gorsza niż 0.6 według tablicy Snellena.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) zaznacza, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w których pacjent może zakwalifikować się do bezpłatnej operacji zaćmy, mimo niespełnienia wyżej wymienionych warunków. Operacyjne leczenie zaćmy może zatem przysługiwać również:

 • zawodowym kierowcom,
 • chorym na różnowzroczność po operacji pierwszego oka, która przekracza 3,0 D,
 • osobom, u których zaćma utrudnia diagnozę i leczenie innych schorzeń narządu wzroku,
 • osobom z jaskrą zamkniętego kąta lub wąskim kątem przesączania.

Warto zobaczyć:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Objawy zaćmy często są nietypowe. Na te problemy zwróć uwagę, bo katarakta prowadzi do ślepoty. Zobacz, z czym można pomylić symptomy - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna