Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia 2024 roku obowiązują zmiany w KRUS dla rolników. Oto zasady pobierania świadczenia dla opiekunów. Co trzeba wiedzieć?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z początkiem 2024 roku weszły w życie zmiany dla osób pobierających świadczenia dla opiekunów, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Spis treści

Rolnicy mogą spodziewać się zmian w nadchodzącym nowym roku.
Rolnicy mogą spodziewać się zmian w nadchodzącym nowym roku. 123rf/rochu2008

W 2024 roku będzie można kontynuować działalność rolniczą

Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 stycznia 2024 roku rolnicy oraz domownicy, po raz pierwszy ubiegający się o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku, nie będą zobowiązani do zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie.

Po przyznaniu im któregokolwiek z tych świadczeń, będą nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, tj. zarówno ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, jak i wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu, przy czym sami będą opłacać składki z tytułu tego ubezpieczenia do KRUS, przekazuje Kasa.

Do tej pory osoby pobierające te formy wsparcia musiały zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej lub, jeśli były domownikami, pracy w gospodarstwie rolnym. Podlegali też w KRUS wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na wniosek, gdzie składki opłacali wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Zmiany nie obejmą wszystkich

Co istotne, obowiązuje zasada praw nabytych.

Beneficjenci, którzy nabyli do końca 2023 roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będą mogli zachować prawa do tych form wsparcia na dotychczasowych warunkach.

Jednakże do kontynuowania ubezpieczenia w KRUS, osoby te nadal nie będą mogły podejmować zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym prowadzenia działalności rolniczej, czytamy w oficjalnym komunikacie.

W praktyce więc te osoby pozostaną w ubezpieczeniu w KRUS na wniosek, a składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe będą opłacali wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności od miejsca zamieszkania.

Źródło: KRUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna