MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskaj podatek akcyzowy od paliwa rolniczego. Od 3 lutego 2020 można składać wnioski

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT
Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT Pixabay.com
W poniedziałek (3 lutego) rozpocznie się pierwszy w tym roku nabór wniosków od rolników o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zużyte do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku. Tak więc jeszcze w czwartek i piątek można zatankować do pełna maszyny, aby szybciej odzyskać po 1 zł za litr paliwa.

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. W styczniu rząd przyjął rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2020 roku. Stawka została ustalona na kwotę 1 zł na 1 litr oleju. Tak więc wynosi ona tyle samo, jak w poprzednim roku.

Wnioski są składane dwa razy w ciągu roku:
- Od 3 lutego do 2 marca 2020 r. można złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami), które są dowodem zakupu oleju napędowego. Faktury mogą pochodzić z okresu od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku.
- Drugi nabór wniosków potrwa od 3 do 31 sierpnia 2020 r. Do wniosku dołączamy faktury VAT (lub ich kopie) z okresu od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r.

Pieniądze w ramach dopłat do paliwa będą wypłacane w terminach:
- 1- 30 kwietnia 2020 r. po złożeniu wniosku w pierwszym terminie
- 1- 30 października 2020 r. po złożeniu wniosku w drugim terminie

Poza dopłatą do paliwa zużytego do posiadanych hektarów, można wnioskować o paliwo do bydła. Rolnicy hodujący bydło, którzy chcą otrzymać dodatkową dopłatę do paliwa, do składanego wniosku i faktury (lub jej kopii), muszą dołączyć zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego ARiMR z informacją o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w tym roku wynosi:
- 100,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
- 30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Pieniądze wypłacane będą gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

TU ZOBACZ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna